Cyklistické přilby

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 17.6.2005   

Pády z jízdních kol se vskutku nedají předvídat a ani jim nelze nijak předcházet. Vážná nehoda může postihnout kohokoliv, může se odehrát kdekoliv a může nastat i při pomalém šlapání na rovince. Při pádech z kol je v největším ohrožení hlava a právě cyklistická přilba může výrazně omezit možnost vážného poranění mozku... 

Pády z jízdních kol se vskutku nedají předvídat a ani jim nelze nijak předcházet. Vážná nehoda může postihnout kohokoliv, může se odehrát kdekoliv a může nastat i při pomalém šlapání na rovince. Při pádech z kol je v největším ohrožení hlava a právě cyklistická přilba může výrazně omezit možnost vážného poranění mozku (při nárazu na překážku tlumí sílu a rozděluje výstupní energii na větší plochu). Všimli jste si spojení „může výrazně omezit“?; vypovídá o tom, že ani cyklistická přilba není všemocná a že ne vždy a za všech okolností může jezdce zachránit před úrazem (což ostatně platí o všech ochranných pomůckách).
Jezdíte-li na kole bez přilby, je to vaše věc, až si natlučete, možná změníte názor (a možná už taky nebudete mít čas cokoliv změnit). Zkuste se nicméně zamyslet nad následujícími příklady...

  • Rychlost jízdy 15 km/h, cyklista padá na hlavu: pád odpovídá skoku po hlavě na beton z výšky jednoho metru.
  • Rychlost jízdy 25 km/h, cyklista padá na hlavu: pád odpovídá skoku po hlavě na beton z výšky 2,5 metru.
  • Kolize cyklisty – rychlost kola 15 km/h a auta – rychlost 35 km/h: síla nárazu cyklisty se rovná rychlosti 50 km/h a odpovídá skoku z výšky 10 metrů.
  • Nejčastější místa poranění, ke kterým dochází při pádu z kola...
    hlava: 44 %
    paže: 27 %
    břicho: 6 %
    kolena: 23 %
  • Cyklisté s přilbou podstupují 19krát menší riziko úmrtí než ti, kteří přilbu nepoužívají.
  • Koncentrovaný úder do hlavy dokáže usmrtit dospělého člověka již při rychlosti 11 km/h, dítě při rychlosti nižší.
  • Následky poranění hlavy v závislosti na síle úderu:
    dlouhodobé poruchy soustředění, zvýšená agresivita, bolesti hlavy a problémy s rovnováhou, vážné poškození mozku vyžadující stálou lékařskou péči, epilepsie
  • S cyklistickou přilbou na hlavě lze předejít 83 % fraktur lebky, 53 % zranění měkkých částí hlavy a 48 % poškození mozku.

Vybíráme cyklistickou přilbu...

Základní pravidlo zní: Zkoušet, zkoušet, zkoušet! Je-li přilba určena dítěti, nechte mu při jejím výběru rozhodující slovo; bude-li se mu líbit, bude-li se v ní cítit dobře, bude ji také rádo nosit.

V centru pozornosti mějte...

  • Hmotnost: co nejnižší, aby se nezatěžoval krk cyklisty. Uvádí se, že hmotnost přileb pro děti by neměla přesáhnout hranici 200 g, pro dospělé 300 g.
  • Velikost: deklarovaný údaj nemusí vždy odpovídat skutečnosti, takže pečlivě zkoušet. Přilba nesmí být ani malá (to je jasné), ani příliš velká (nejčastější chyba při nákupu přileb pro děti, motivovaná myšlenkou, aby přilba i přes růst hlavy co nejdéle vydržela). Nepodceňte ani tvar – v nabídce se objevují přilby úzké, které o sobě posléze dají vědět nepříjemným tlakem na bocích hlavy.
  • Seřízení náhlavní vložky: přilby jsou vybavovány různými upínacími zařízeními, které stahují náhlavní (vnitřní) vložku. K upínacímu zařízení musí být snadný přístup a musí se vyznačovat jednoduchou obsluhou (jak při utahování, tak i při uvolňování přilby). Upnutí náhlavní vložky je jedním z nejdůležitějších prvků, který určuje, jak bude přilba pevně a současně i příjemně sedět na hlavě.
  • Polstrování: míru pohodlí lze zjistit již při nasazení přilby na hlavu. Polstrování má být příjemné, nemá tlačit a mělo by držet.
  • Nastavení řemínků: řemínky nesmějí tlačit a dřít (děje se tak, když jsou příliš utažené) a nesmějí být ani volné (ztrácely by svůj smysl). Přestavovací zařízení by mělo udržet nastavení řemínků ve stejné poloze (výhodnější je zařízení se zajištěním nastavené polohy).
  • Podbradní pásky: předepsaná minimální šíře je 15 mm. Pásky jsou vybavovány zařízením, kterým se seřizuje a udržuje jejich napětí; upínací zařízení musí být snadno ovladatelné a nesmí tlačit. Přezky pásků přileb nesmí ležet na kosti spodní čelisti.
  • Štítek (kšilt): více či méně omezuje výhled jezdce, při sportovním posedu může i překážet. Výhodnější jsou přilby s odnímatelnými štítky.
  • Síťka proti hmyzu: nepopiratelná výhoda.

Diskuze

Přihlásit