Jak vybrat běžecké ponožky

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.11.2013

Ponožky speciálně vyrobené pro sportovní výkony v sobě skrývají řadu výhod, díky kterým je pak vykonávaná činnost, v našem případě běh, příjemnější a také efektivnější. Důležitý je však výběr správné kombinace vláken, který zajistí dobré funkční vlastnosti ponožek.

Odvádění tepla neboli tepelná vodivost a propouštění vlhkosti jsou nejdůležitější funkční vlastnosti ponožek určených na běh. Vybírejte takové modely, které jsou vyrobeny buď z čistě syntetických vláken, nebo je v nich přítomna i bavlna, ale ne ve velkém množství. Právě bavlna totiž vlhkost do sebe nasává, ale špatně ji propouští. Zároveň je bavlna náchylnější na srážení, jak se potvrdilo v našem testu.

Vhodné složení běžeckých ponožek je také z kombinace vlny a syntetiky. Vlna sice má malou propustnost vlhkosti, protože obecně dobře zadržuje vodu, na druhou stranu běžec vlhkost subjektivně necítí. Po přidání syntetických vláken se pak funkční vlastnosti ponožky zlepší.

Ponožky na běhání by měly mít elastické pruhy, díky kterým lépe drží na noze v určené pozici. Výhodou jsou také zesílené části nebo vycpávky v místech, kde je noha nejvíce namáhána – kolem paty a prstů u nohou.

Databáze testovaných výrobků

Běžecké ponožky (10 výrobků)
poslední aktualizace: 29.8.2013


Přihlásit