Jak vybrat řetězovou pilu

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.7.2021

Před výběrem řetězové pily si musíte nejprve ujasnit, jak často a intenzivně ji budete používat a k čemu. Bude sloužit k práci na zahradě, například k prořezávání dřevin? Budete ji vozit na chalupu a řezat dřevo do kamen? Nebo máte velké dřevorubecké plány a pilu hodláte brát do lesa na těžkou práci? Jakmile budete mít jasno v tom, co od stroje očekáváte, můžete se rozhodnout mezi akumulátorovou, elektrickou s kabelem nebo benzínovou motorovkou. My jsme otestovali aku řetězové pily a v následujícím průvodci se tak zaměříme na ně.

Akumulátorové řetězové pily, jak napovídá jejich název, jsou poháněny baterií. Při práci se tak oproti elektrickým pilám nemusíte potýkat se síťovým kabelem a nebude vás limitovat ani vzdálenost od zásuvky. Aku pily jsou většinou lehčí než ty benzínové a nejsou tak náročné na údržbu. Jejich nevýhodou je omezená doba provozu na jedno nabití.

Hmotnost pily včetně baterie se v našem testu pohybovala od necelých tří až po šest kilogramů. Čím lehčí pila je, tím snazší je manipulace s ní a práce je méně únavná. Nejlépe se hodí na práci na zahradě i v dílně, řezání drobnějšího dřeva, prořezávání zarostlých dřevin a úpravu zeleně.

Cena

Cenové rozpětí aku řetězových pil je poměrně široké. Nejlevnější námi testované se pohybují okolo tří tisíc korun, cena těch dražších dosahuje až k osmi tisícům. Ale pozor, jde o cenu bez nabíječky a akumulátoru. Pilu většinou dostanete bez nich, a je tedy nutné je zvlášť dokoupit. Na trhu jsou ale dostupné i kompletní sety. Výběr pily a baterie s nabíječkou tedy dobře promyslete a porovnejte nabídku jednotlivých obchodníků.

Pořízení akumulátoru není levnou záležitostí, cena se může vyšplhat poměrně vysoko, někdy až na úroveň samotného těla pily. Výhodou je, že řada výrobců zahradní techniky nabízí akumulátory, které můžete využít v různých přístrojích téže značky. Baterie tak kromě pily poslouží třeba i v plotostřihu, sekačce či vyžínači.

Baterie

Akumulátory řetězových pil jsou výkonné, ale doba jejich provozu je limitována, a to zejména při náročných úkolech. Jak dlouho dokáže baterie roztáčet řetěz? Výlet do lesa by se vám v případě aku pily nemusel vyplatit, na jedno nabití totiž nemůžete řezat příliš dlouho.

Pokud vás čeká větší množství práce, například pořezání hromady dřeva na topení, s aku pilou počítejte s pauzami na dobíjení. Praktickým řešením může být více baterií, takový nákup se ale může prodražit. Obecně lze říci, že pro takové situace stojí za úvahu spíše kabelové nebo motorové řetězové pily.

Co se rychlosti nabíjení týká, mezi jednotlivými modely panují velké rozdíly. Některé se z nuly na sto procent baterky dostanou za 35 či 40 minut, jiným to trvá hodinu, dvě, nebo až čtyři. Při výběru aku pily tak věnujte pozornost kapacitě baterie a zjistěte si, jaká je doba nabíjení.

Řetěz a lišta

Pro efektivní řezání dřeva je stěžejní kovový ozubený řetěz, který je poháněn ve vysoké rychlosti přes vodicí lištu. Čím delší má pila lištu, tím větší má průřez tím silnější polena dokáže zpracovat. V našem testu se délka lišty pohybovala od 20 do 45 cm. Důležitý údaj je také rychlost řetězu, čím vyšší rychlost, tím vyšší efektivita řezu.

O řetěz je nutné pečovat, vedle broušení také pravidelným mazáním olejem. Doporučujeme vybrat pilu, která disponuje nádržkou na olej a automatickým mazáním řetězu. Dobrá pila by také měla nabízet beznářaďové napínání řetězu. Tyto funkce zajišťují snadnou obsluhu přístroje.

Bezpečnost

Při výběru pily nezapomeňte myslete na bezpečnost. Největším rizikem při práci s řetězovou pilou je tzv. zpětný vrh. Jde o nekontrolovatelný pohyb vodicí lišty směrem vzhůru nebo proti člověku, ke kterému může dojít, když se vrchol či špička lišty během řezání dostane do kontaktu s překážkou. Řetězové pily bývají vybaveny prostředky k prevenci zpětného vrhu. Důležitými bezpečnostními funkcemi jsou také brzda řetězu, nárazník a ochrana přední ruky.

Databáze testovaných výrobků

Akumulátorové řetězové pily (13 výrobků)
poslední aktualizace: 29.7.2021
Řetězové pily (14 výrobků)
poslední aktualizace: 29.8.2013


Přihlásit