Jak vybrat řetězovou pilu

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Aktualizováno: 29.11.2013

Nejlepší řetězové pily po stránce výkonu a efektivity řezání jsou samozřejmě motorové pily, ovšem i elektrické a akumulátorové dokážou dobře posloužit. Stačí jen vědět, na co je budete používat.

Motorová pila

Motorová pila je většinou profesionální technika, která je používána spíš na těžké práce v lese než pro práci na zahradě. U motorové pily je důležitý objem a výkon motoru – čím vyšší, tím lepší. Délka řezací lišty ovlivňuje maximální průřez pily. Pokud bude v jejím popisu práce kácet silné stromy, kupte dlouhou lištu. Na druhou stranu čím delší lišta, tím hůře se s pilou manipuluje, takže pro práci na zahradu a řezání dřeva do kamen je lepší volit kratší lištu.

Než si pořídíte motorovou pilu, je dobré si uvědomit pár věcí. Motorová pila vyžaduje náročnější údržbu než elektrická nebo akumulátorová. Některé motorovky potřebují speciální palivo. V průměru jsou hlučnější a těžší. A hůře se startují.

Elektrická pila

Kvůli nutnosti přívodu elektrického proudu je tento typ pil určen pro příležitostnou práci na zahradě a především na řezání dřeva do kamen. Elektrické pily nejsou náročné na údržbu, mají bezproblémový start, jsou lehčí a tišší než motorové.

Jejich nevýhoda je slabší výkon a nižší efektivita řezání (i když v testu dosáhly nejlepší elektrické pily stejného výsledku jako nejhorší motorovky). Oproti motorovým pilám jsou také méně bytelné.

Akumulátorová pila

Za všech tří typů řetězových pil je tento v průměru nejlehčí. Společně s motorovkou sdílí nezávislost pohybu, s elektrickou pilou zase snadnou údržbu. Hodí se nejlépe na všelijaké práce na zahradě i řezání dřeva do kamen.

Pro akumulátorovou pilu je klíčová, jak už z názvu vyplývá, baterie. Čím větší bude mít kapacitu, tím déle vám bude sloužit na jedno nabití. Na druhou stranu o to bude těžší a zhorší pohyb s pilou. Ideální je pořídit „akupilu“ se dvěma bateriemi, abyste měli jednu nabitou v záloze.

Řetěz

Na trhu je několik typů řetězů: od agresivních „full chisel“ přes univerzální „semi chisel“ až po typ „low kick back“, který je uživatelsky nejpříjemnější. Čím agresivnější je řetěz, tím lépe a rychleji řeže, na druhou stranu práce s ním je náročnější a nebezpečnější. Nezkušenému uživateli totiž hrozí poranění při takzvaném zpětném vrhu.

Databáze testovaných výrobků

Řetězové pily (14 výrobků)
poslední aktualizace: 29.8.2013


Přihlásit