Finance: Spoření s horším úrokem i možným rizikem

Publikováno v časopise 9/2013

Kdo nemá peníze, mívá na čele vrásky. Jenomže svraštěný obličej můžete mít i tehdy, pokud vám z výplaty něco zbývá. Spořicí účty, kde by se přebytky daly zhodnotit, totiž za poslední půlrok polevily ve své výkonnosti a dvě družstevní záložny mají problémy.

Co znamená pád úroků? Mají banky a záložny už peněz dost? Faktem je, že soutěž o nejlepší úrok poněkud ochladla. Zhodnocení, které nabízely nejlepší spořicí účty, vám dnes nenabídnou ani nejlepší termínované vklady, jež bývají lépe úročené.

Možná se nekoná očekávané oživení ekonomiky, takže uložené peníze není komu půjčovat. Nebo v horším případě jsou půjčky rizikovější a rozpětí mezi úročením vkladů a půjček musí nebezpečí nesplácených úvěrů zaplatit. Ať je to jak chce, život na úvěr je dnes ekonomicky výhodnější, než snaha něco uspořit (ne že bychom to doporučovali!).

 

Úrokový pád napříč spořicím světem

Bankéři obyčejně vyplácejí lepší úroky na termínovaných vkladech. Platí tak za možnost volného nakládaní s penězi po předem stanovenou dobu. Ani v uplynulém pololetí tomu nebylo jinak, jenže pozornost zasluhuje vývoj úrokových sazeb celkově.

Pokud jste před půl rokem uložili 100 000 Kč na nejlepší spořicí účet podle naší tabulky (dTest č. 2/2013), mohli jste očekávat roční zhodnocení o 2406 Kč. A nejvýhodnější termínovaný vklad nabízel dokonce 3188 Kč. Ten samý roční „termíňák“, opět vítěz srovnání, už dnes vydělá jen 2295 Kč a nejlepší spořicí účet 1541 Kč. Spoření se tak vyplácí zhruba o třetinu méně.Přihlásit