Chytrá péče o oblečení šetří životní prostředí

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2013

Mezinárodní asociace GINETEX, která vyvinula široce používaný systém označování údržby textilu založený na symbolech, přišla před nedávnem s projektem Clever Care (v překladu „chytrá péče“). Jeho cílem je naučit spotřebitele odpovědně zacházet se zdroji – jak vlastními, tak přírodními – a zefektivnit tak údržbu oděvů. Do projektu je zapojeno všech 18 členů GINETEXu, mezi nimi i Česká republika a SOTEX (Národní výbor pro značení symboly údržby v České republice).

Perte ekologicky

Miniseriál o projektech zaměřených na šetrné a ekologické praní.

  1. Chytrá péče o oblečení šetří životní prostředí
  2. Perte na třicet

V rámci projektu byl vymyšlen speciální symbol, který má spotřebitele informovat, že i oni mohou ovlivnit dopad péče o oblečení na životní prostředí, pokud budou v první řadě pečlivě dodržovat symboly údržby uvedené na etiketě. Etiketa výrobku bude obsahovat dvě informace – tradiční symboly, které jsou principiálně založeny na maximálním možném zatížení výrobku při údržbě, aby nedošlo k jeho nezvratnému poškození. 

Dále by mělo být uvedeno logo clevercare.info a symboly, které nabádají spotřebitele k údržbě textilu z hlediska udržitelného rozvoje lidské společnosti – tedy k šetření zdrojů. Tato informace uvádí údržbu, která je pro daný produkt dostatečná, aby bylo zajištěno dostatečné vyprání prádla z hygienického, ale i estetického hlediska. Zároveň byla založena internetová stránka Clevercare.info, na které spotřebitelé najdou spoustu informací a rad pro správnou péči o oblečení a domácenský textil. Níže jsme vybrali ty nejzajímavější.

 

Praní

Prádlo před praním roztřiďte podle stupně znečištění, teploty praní, barvy, a pokud není k dispozici informace o ošetřování, tak podle uvedeného materiálového složení.

Silné znečištění a skvrny je lepší předběžně ošetřit – můžete použít přímo prací prášek, účinné je také mýdlo na praní, jak jsme zjistili v našem březnovém testu alternativních pracích prostředků. Naopak reklamou propagované odstraňovače skvrn toho moc nezvládnou, jak se můžete přesvědčit v srpnovém testu těchto přípravků.

Vyprázdněte kapsy, zapněte knoflíky a zdrhovadla (lidově řečeno zipy) a obraťte prádlo rubem nahoru.

Nastavte příslušný prací program podle symbolů údržby (normální, mírný nebo jemný postup). Pokud budete prát mokré prádlo, naplňte buben jen z poloviny. Dodržujte vhodné dávkování pracího prostředku podle tvrdosti vody u vás doma a také zašpinění prádla.

V případě barevného prádla nepoužívejte univerzální prací prostředek, který obsahuje bělící prostředky na bázi aktivního kyslíku. To je možné pouze v případě, že je použit symbol, který umožňuje tento způsob bělení.

Špinavé prádlo ukládejte v dobře větraných a suchých místech, nenechte jej ležet příliš dlouho. 

Pro lehce znečištěné prádlo zvolte krátký program. Kombinace menších i větších kusů prádla umožňuje jejich volnější pohyb v bubnu, a výsledky praní jsou tak lepší.

Materiály vyrobené ze syntetických vláken nebo směsových vláken by neměly být prány s materiály z přírodních vláken  kvůli nebezpečí žmolkovitosti.

Pokud vyperete prádlo i s papírovým kapesníčkem, je možné jeho zbytky ulpěné na vypraném prádle odstranit vymácháním společně s párem nylonových punčoch.

Používejte pračku, která umožňuje připojení na studenou i teplou vodu. Nejvíce elektrické energie se u praní spotřebuje na ohřev vody.

Poddávkováním pracího prostředku může dojít k usazení špíny z více ušpiněných kusů na čistější (bílé kusy by mohly být šedé či zažloutlé, barevné kusy zašlé). Předávkování nemusí mít vliv na lepší výsledky pracího procesu, ale má zbytečný dopad na životní prostředí.

 

Bělení

Prací prostředky pro barevné prádlo neobsahují bělidla nebo aktivátory bělení, ale enzymy, které zajišťují šetrnou péči o barevné bavlněné, lněné a směsové textilie.  

Prací prostředky na velmi znečištěné prádlo obsahují bělicí přísady, práškové prací prostředky přímo bělidla. Mohou být používány pro bílé a stálobarevné prádlo z bavlny, lnu a směsové textilie.

Některé univerzální prací přípravky s obsahem bělicích prostředků na bázi aktivního kyslíku (nechlorové bělicí prostředky) mají dopad na životní prostředí.

 

Sušení v bubnové sušičce

Používejte sušičku se senzorem vlhkosti, energetické třídy A a vyšší. Senzor sušení zastaví, jakmile je prádlo suché, a zamezí tak zbytečnému vyhazování peněz za elektřinu.

Před sušením v bubnové sušičce odstraňte vodu z prádla odstředěním na co nejvyšší povolené otáčky. Umožní to efektivnější sušení v sušičce. Mějte ale na paměti, že odstřeďování na vyšší otáčky může způsobit větší zmačkání prádla. Čistěte filtr sušičky po každém použití.

Nepřeplňujte sušicí buben, prádlo se nerovnoměrně usuší a bude více zmačkáno. Usušené prádlo vyjměte ze sušičky co nejdříve a hned je poskládejte nebo zavěste. Předejdete zbytečnému pomačkání.

 

Sušení v závěsu

Kdykoliv je to možné, sušte prádlo přírodní cestou na čerstvém vzduchu. V opačném případě sušte prádlo v nevytápěné místnosti nebo v bubnové sušičce, protože vytápěním místnosti spotřebujete více energie než bubnová sušička. Bílé a světlé prádlo sušte na slunci, tmavé a černé kusy ve stínu. Výrobky z hedvábí sušte vždy ve stínu.

Pro zadržení přebytečné vlhkosti při sušení jemných výrobků (svetrů, punčoch a prádla) použijte ručník. Sušte je zavěšené, jenom pokud jejich váha společně s nasáklou vodou nezdeformuje jejich tvar. Pokud ano, sušte je na ručníku v rovině.

Ujistěte se, že kolíčky i šňůra jsou čisté.

 

Žehlení

Maximální teplota musí být vybrána výhradně na základě ošetřovací etikety a ne pouze podle materiálového složení textilního výrobku.

Prádlo žehlete pouze tehdy, pokud je to nezbytné. Žehlení můžete předejít například použitím aviváže, vytažením prádla z pračky nebo sušičky okamžitě po ukončení procesu nebo sušením na ramínku.

Aviváž může pomoct při změkčení textilií a ulehčit žehlení. Používejte ji však jen tehdy, je-li to opravdu nutné, protože její přítomnost v odpadních vodách má negativní dopad na životní prostředí.

Žehlením se spotřebovává až jedna pětina energie potřebné pro údržbu prádla. 


Přihlásit