dTest: Úvěr po telefonu? Desetitisíce za hovorné!

Obsah srpnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 8/2022 Obsah srpnového dTestu

Vydáno: 27.8.2013   

Od letošního února platí zákaz nabízení spotřebitelských úvěrů přes vysoce zpoplatněné linky. Společnost Maghera Royal však zákaz porušuje a volajícím účtuje poplatky v řádech desítek tisíc korun. Za to může dostat až dvacetimilionovou pokutu.

Zájemci o snadno dostupný úvěr se po vytočení běžného telefonního čísla z inzerce v denním tisku dovolají do callcentra, kde se dozví, že na požadovaný úvěr nárok nemají, ale zároveň jim operátor předá kontakt na investora, který jim údajně peníze půjčí. Toto číslo však již patří mezi vysoce tarifikované linky začínající volání na ně je zpoplatněno částkou 95 Kč za minutu. Operátoři pak pod různými záminkami udržují volajícího na lince až několik hodin a volajícího opakovaně ujišťují, že jim bude hovorné později vráceno, částky dosahující až několika tisíc korun se nikdy nedočkají.

Vyúčtování na vysoké částky, které volající musí nejprve uhradit operátorovi, je třeba u společnosti Maghera Royal reklamovat a domáhat se vrácení hovorného, protože službu poskytuje v rozporu se zákonem. „Nejlepší obranou je vyhnout se při žádosti o úvěr jakémukoliv telefonnímu číslu začínajícímu trojčíslím 900,“ říká Miloš Borovička, právní poradce sdružení dTest.

„Společnost Maghera Royal tímto postupem porušuje zákon a na peníze za hovorné nemá nárok,“ zdůrazňuje Miloš Borovička a dodává: „V minulém týdnu jsme podali podnět České obchodní inspekci, která nad dodržováním zákona o spotřebitelském úvěru dohlíží, a zvažujeme i trestní oznámení.“

Situaci mohou ovlivnit i sami telefonní operátoři, kteří čísla přidělují. Mají vlastní kodex, na jehož základě lze předražené linky určené k uzavírání půjček jednoduše zakázat.

Vzor podnětu České obchodní inspekci si můžete zdarma stáhnout na stránce www.dtest.cz/drahyuver

Kontakty pro média:

Miloš Borovička, borovicka@dtest.cz, tel.: +420 602 519 828
Vlasta Tichá, ticha@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
 


Přihlásit