Test jahodových jogurtů 2013

Sdílejte

Publikováno v časopise 9/2013

Od jahodového jogurtu si mnoho jahod neslibujte. Žádná potravinářská vyhláška neurčuje, jaké množství jahod mají výrobci do jogurtu dát, aby ho směli nazvat jahodovým. Podle toho to s jahodami v jogurtech vypadá. Stačí půlka větší jahody na kelímek jogurtu a všechno je v pořádku. Ukázal to náš test 17 jahodových jogurtů koupených v české obchodní síti. Pouze tři z nich se obešly bez umělé příchuti, do 14 bylo přidáno syntetické aroma. A tak se do přírodního produktu, kterým jogurt je, vloudila chemie.

Srdce se směje a sliny sbíhají nad obrázky jahod, jimiž jsou vyzdobeny kelímky s jahodovými jogurty. Ale pozor! Když je na obalu obrázek jahod, musí být na něm současně uvedeno, jaké množství tohoto ovoce výrobek obsahuje. Ne všichni výrobci jogurtů však tuto povinnost dodržují. Pouhým pročtením obalů 17 našich testovaných jahodových jogurtů jsme zjistili, že tento požadavek potravinářské vyhlášky o způsobu označování potravin nesplnily čtyři z nich.

Další čtyři jogurty měly na obalu nápadně vytištěné ujištění, že neobsahují žádné konzervanty. Je to samoúčelné tvrzení, protože konzervanty v jogurtech být nemohou. Zahubilo by to živé bakterie mléčného kysání, které dělají jogurt jogurtem. Výrobci tak vydávají za přednost to, co je samozřejmou a nutnou vlastností pro všechny jogurty. Jestliže je v ovocné složce konzervant, výrobek se již nesmí nazývat jogurtem a v regálech ho najdeme například pod označením mléčný dezert.

Mikrobiologické testy ukázaly, že zjištěný počet živých bakterií mléčného kysání odpovídal požadavkům, které na jogurty z tohoto hlediska klade potravinářská vyhláška. V souladu s vyhláškou bylo i stanovené množství bifidobakterií v jogurtech, které na obalu deklarovaly přítomnost bifidokultury.

Zatímco však pro mléčnou část jogurtu je v potravinářských předpisech jasně vymezeno, jak má její složení vypadat, pro ovocnou složku žádná závazná receptura neexistuje. Každý výrobce si tak sám určuje, kolik ovoce do jogurtu dá. Stačí nepatrné množství jahod a jogurt se může jmenovat jahodový, i když mu k pocitu jahodovosti v ústech dopomáhají syntetické příchuti a k pěkné barvě potravinářská barviva, jejichž přítomnost na obalu najdeme například pod označením košenila, karmín nebo E 120.

Jogurt, jehož jahodová část by byla vyrobena jen z náhražek, tedy z želatiny, barviv a syntetického aroma laboratoř v testu nenašla. Obsah ovoce však byl různý a ne vždy odpovídal tomu, co bylo uvedeno na etiketách.


Testované výrobky - jahodové jogurty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Jahodové jogurty (17 výrobků)
poslední aktualizace: 29.8.2013


Přihlásit