Jak testujeme pračky

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení

Praní 37 %, máchání 11 %, odstřeďování 11 %, délka pracího cyklu 6 %, spotřeba elektrické energie 15 %, spotřeba vody 5 %, hlučnost 5 %, obsluha 8 %, návod k obsluze 2 %.

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení.

Prací programy

Pracím programem s největší vahou v hodnocení je dlouhý program pro praní bavlny při teplotě 40 °C. Testuje se účinnost praní založená na ČSN EN 60456. Pračka se plní 80 % maximální náplně deklarované výrobcem, dále se účinnost praní testuje při snížené náplni 3 kg prádla. Testuje se účinnost praní, máchání, odstřeďování, spotřeba vody a elektrické energie. Pro měření spotřeby energie a vody se používá i alternativní snížená náplň.

Druhým pracím programem je syntetika při plné náplni, delší program určený pro praní syntetického a smíšeného prádla; tento program je nastaven na nižší otáčky při odstřeďování.

Prádlo a prací prostředky

Používají se standardizované prací prostředky. Pro programy na praní bavlny se používají bavlněné ručníky a povlečení, pro smíšený program povlečení a košile ze smíšeného materiálu bavlna / polyester. K měření účinnosti praní jsou používány speciální látkové pruhy se standardním zašpiněním. Účinnost praní se měří optickým přístrojem, účinnost máchání analýzou vody odstředěné ve speciální odstředivce.

Obsluha, návod k obsluze, hlučnost

Jsou hodnoceny odborníky podle přesně daných kritérií, rozpracovaných na množství jednotlivých parametrů. Hlučnost je měřena pomocí přístrojů, navíc je hodnocena i subjektivně z hlediska přítomnosti rušivých zvuků (hvízdání apod.).

Přihlásit