Úvěr po telefonu? Desetitisíce za hovorné!

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 26.8.2013   

Od letošního února platí zákaz nabízení spotřebitelských úvěrů přes vysoce zpoplatněné linky. Společnost Maghera Royal však zákaz porušuje a volajícím účtuje poplatky v řádech desítek tisíc korun. Za to může dostat až dvacetimilionovou pokutu.

Nezákonné úvěry po telefonu

Věnujeme se nezákonným praktikám společností, které lákají na snadno dostupné úvěry po telefonu. Volající je však z běžného telefonního čísla přesměrován na telefonní linku s vysokým hovorným - účet za takový hovor se může vyšplhat až na několik desítek tisíc korun, přitom žádný úvěr poskytnut není.
Zákon o spotřebitelském úvěru použití těchto linek pro spotřebitelské úvěry v únoru 2013 zakázal, stále se však takové případy objevují.

Sledujeme vývoj a snažíme se o nápravu. Níže naleznete všechny články, které jsme této problematice věnovali.

  1. Společnost Maghera Royal bude čelit trestnímu řízení, operátoři mlčí
  2. Operátoři profitují z úvěrových podvodů
  3. Úvěr po telefonu? Desetitisíce za hovorné!
  4. Se změnou zákona se mění praktiky lichvářů

Zájemci o snadno dostupný úvěr se po vytočení běžného telefonního čísla z inzerce v denním tisku dovolají do callcentra, kde se dozví, že na požadovaný úvěr nárok nemají, ale zároveň jim operátor předá kontakt na investora, který jim údajně peníze půjčí. Toto číslo však již patří mezi vysoce tarifikované linky a volání na ně je zpoplatněno částkou 95 Kč za minutu. Operátoři pak pod různými záminkami udržují volajícího na lince až několik hodin a opakovaně ho ujišťují, že jim bude hovorné později vráceno. Částky dosahující až několika tisíc korun se nikdy nedočkají.

Spotřebitelský problém? Volejte naši spotřebitelskou poradnu na telefonním čísle 299 149 009 nebo využijte kontaktní formulář na www.dtest.cz/e-poradna. Naši právní poradci jsou připraveni vám s tímto problémem pomoci.

Vyúčtování na vysoké částky, které volající musí nejprve uhradit operátorovi, je třeba u společnosti Maghera Royal reklamovat a domáhat se vrácení hovorného, protože službu poskytuje v rozporu se zákonem. Nejlepší obranou je ovšem vyhnout se při žádosti o úvěr jakémukoliv telefonnímu číslu začínajícímu trojčíslím 900.

Společnost Maghera Royal tímto postupem porušuje zákon a na peníze za hovorné nemá nárok. V minulém týdnu právníci našeho časopisu podali podnět České obchodní inspekci, která nad dodržováním zákona o spotřebitelském úvěru dohlíží, a zvažují i trestní oznámení.


Situaci mohou ovlivnit i sami telefonní operátoři, kteří čísla přidělují. Mají vlastní kodex, na jehož základě lze předražené linky určené k uzavírání půjček jednoduše zakázat.
 


Přihlásit