dTest: Další „šmejd“ z předváděcí akce poražen

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Vydáno: 20.8.2013   

Seniorce se u soudu podařilo porazit společnost i-Rest, která ji místo výletu do Karlovy Studánky vzala na předváděcí akci, z níž si paní Vlasta přivezla hrnce za desítky tisíc korun. Prodejce musí žalobkyni vrátit čtyřicet tisíc korun a chystá se na něj exekutor.

Paní Vlasta se s žádostí o pomoc obrátila na poradenskou linku sdružení dTest, které jí společně s advokátní kanceláří pomohlo podat na prodejce žalobu. Soudní spor nyní po roce a půl vyhrála a společnost i-Rest jí musí vrátit 40 000 Kč.

„Soud neuznal tvrzení i-Restu, který se snažil využít výjimky z možnosti odstoupení od smlouvy s argumentem, že seniorka uzavřela smlouvu doma, a proto od ní nemohla odstoupit. Na základě předložených důkazů rozhodl soud ve prospěch žalobkyně a prohlásil kupní smlouvu za neplatnou,“ říká Miloš Borovička, právní poradce sdružení dTest.

Soud shledal, že seniorka neměla v úmyslu nic kupovat a pod záminkou výletu byla namísto toho manipulativně přinucena zúčastnit se předváděcí akce a zakoupit zboží. Pozvánka na domnělý výlet byla navíc rozeslána pod hlavičkou neexistující společnosti Valašská cestovní agentura s.r.o., což soud shledal jako obcházení zákona a jednání v rozporu s dobrými mravy.

„Výsledek tohoto soudního řízení je důkazem toho, že i proti předváděcím akcím existuje účinná právní obrana. Je však nutné situaci co nejdříve řešit a případný spor předem nevzdávat. Jen tak je možné nepoctivým prodejcům zabránit v dalších nekalých praktikách,“ dodává Miloš Borovička.

Informace o chystaných předváděcích akcích mohou nyní spotřebitelé vkládat na webové stránce www.nesvarnik.cz a varovat tak také ostatní.

Kontakty pro média:

Miloš Borovička, borovicka@dtest.cz, tel.: +420 602 519 828
Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.
 

Přihlásit