Jak dopadl nezávislý test jahodových jogurtů?

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Žádná potravinářská vyhláška neurčuje, jaké množství jahod mají výrobci do jogurtu dát, aby ho směli nazvat jahodovým. Podle toho to s jahodami v jogurtech vypadá. Náš nezávislý test 17 jahodových jogurtů ukázal, že jen minimum výrobků se obejde bez přidání syntetického aroma. A tak se do přírodního produktu, kterým jogurt je, vloudila chemie.

Stačí nepatrné množství jahod a jogurt se může jmenovat jahodový, i když mu k pocitu jahodovosti v ústech dopomáhají syntetické příchuti. Jogurt, jehož jahodová část by byla vyrobena jen ze samých ochucovadel, želatiny a barviv, laboratoř v testu nenašla. Obsah ovoce však byl různý a ne vždy odpovídal tomu, co bylo uvedeno na etiketách. A nebyla přitom nouze o různá překvapení.

Za pěknou barvu jogurtu často může hmyz

Najdete-li na obalu jahodového jogurtu údaj, že výrobek obsahuje barvivo označené jako košenila, karmín nebo E 120, pak vězte, že máte tu čest s přídatnou látkou získávanou z vysušených těl Červce nopálového, hmyzu sajícího šťávu opuncií.

Košenila je mimo jiné spojována s dětskou hyperaktivitou. Tato spojitost ovšem není dostatečně prokázaná. V EU je povoleno používat barvivo E120  v omezených množstvích.

V chemických testech, ve kterých se zkoumala pravost ovoce a jeho skutečné množství ve výrobku, se jako šestý nejlepší umístil jogurt, který podle informací z obalu měl mít jahod nejméně ze všech testovaných výrobků, když jich na etiketě deklaroval 4,8 %. Dopadl v této části zkoušek výrazně lépe než třeba jogurt, který jich sice na obalu sliboval 9 %, skončil však třetí od konce.

Kouzlu chemických dochucovadel a barviv podlehli i členové komise, která pro náš test posuzovala jogurty z hlediska jejich chuti, vůně, textury a „jahodovosti“. Jogurt, v němž chemické analýzy prokázaly takřka nejméně ovoce, označili hodnotitelé jako druhý nejchutnější.

 

Zbytečná tvrzení výrobců

Všimli jsme si, že čtyři z chemicky aromatizovaných jogurtů měly na obalu nápadně vytištěné ujištění, že tyto výrobky neobsahují žádné konzervanty. Je to samoúčelné tvrzení, protože konzervanty v jogurtech být nemohou. 

Zahubilo by to živé bakterie mléčného kysání, které dělají jogurt jogurtem. Výrobci tak vydávají za přednost to, co je samozřejmou a nutnou vlastností pro všechny jogurty. Jestliže je v ovocné složce konzervant, výrobek se již nesmí nazývat jogurtem a v regálech ho najdeme například pod označením mléčný dezert.

Přihlásit