Nezapomínejme na ovoce

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2020 Obsah březnového dTestu

Publikováno v časopise 9/2007

Že by nám armády potravinových a zejména vitaminových doplňků útočící prostřednictvím reklam a zaručených pravd o své prospěšnosti na naše emoce a především peněženky nějak zvlášť pomáhaly proti nemocem, se nedá říci ani náhodou. Dokonce je tomu často naopak. Přitom vláknina a vitamíny, na jejichž obsah se doplňky odvolávají, opravdu prospěšné jsou. Jenže v přirozené podobě, jinými slovy v původní nebo zpracované původní surovině. Například v ovoci…

Specifika ovoce

Stejně jako u řady dalších potravin, v případě ovoce možná ještě o trochu více platí, že nejvhodnější ke konzumaci jsou takové druhy, které se přirozeně vyskytují v prostředí, v němž žije i jejich konzument. Potíž je, že opravdu původních druhů ovoce v našich krajích příliš není – v zásadě jde především o lesní plody (jahody, maliny, borůvky) a různé plané příbuzné třešní. Ačkoli to není příliš známo, jablka, švestky, hrušky či meruňky se na naše území dostaly teprve před několika stovkami let. Ale to v zásadě k tomu, abychom je považovali za domácí, stačí.
Kromě často zdůrazňovanému obsahu vlákniny a vitamínů, což jsou mediálně nejznámější pozitiva ovoce společná také se zeleninou, má ovšem ovoce několik dalších předností. Tou hlavní je obecně nižší obsah dusíkatých látek, neboť v případě ovocných stromů je to z půdy zatížené dusíkem k plodům přece jen „poněkud daleko“, v případě lesních plodů jde zase o produkty rostoucí rozhodně v přirozenějším prostředí, než jsou intenzivně obdělávané plantáže různých druhů zeleniny. Ovoce je navíc oproti zelenině obvykle sladší a pro tělo tak představuje větší přísun energie formou přirozených a tělem dobře využitelných cukrů. Některé druhy ovoce pak mají pro lidský organismus zcela specifické účinky – například konzumace borůvek zlepšuje zrak.


Přihlásit