Není registr jako registr

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.8.2013   

Žadatele o spotřebitelský úvěr prověřují banky i úvěrové společnosti velmi důkladně. Ne každý registr dlužníků je ovšem pro věřitele relevantní a registrace v systému CERD může být pro žadatele paradoxně snadnou cestou, jak se stát neplatičem.

Dobrá úvěrová a platební historie je základem úspěchu při žádosti o každou solidní půjčku. Zákon o spotřebitelském úvěru přikazuje poskytovatelům prověřit spotřebitelovu schopnost úvěr splácet. Banky i nebankovní společnosti si proto k posuzování vytvářejí společné systémy, kde zaznamenávají například naší platební morálku. Smí tak činit ovšem jen se souhlasem klientů.


Má-li spotřebitel problém získat spotřebitelský úvěr, může být na vině jeho nedobrá úvěrová historie. Negativní záznamy uchovává většina registrů tři až čtyři roky, neúspěšné žádosti o úvěr pak půl roku až rok. Hlavní registry umožňují za poplatek získat výpis, ze kterého lze ověřit své závazky, a v případě nesrovnalostí se domáhat opravy.


Opatřovat si výpis z registrů v souvislosti s žádostí o úvěr je ovšem zbytečné, neboť členské společnosti do nich mají se souhlasem žadatele přístup. Bohužel ne vše, co se tváří jako registr dlužníků, je pro poskytovatele úvěrů relevantní. Jako příklad lze uvést systém CERD – Centrální registr dlužníků. Ten vypadá velmi seriózně, ale registrace v něm může být současně snadnou cestou k tomu stát se neplatičem. CERD nabízí registraci „zdarma“. Současně ovšem požaduje poplatek za ověření adresy, bez něhož nelze jeho služby využívat. Deaktivace účtu pak stojí dle ceníku 500 Kč. Pokud je zákazník nezaplatí, CERD jej může zařadit do databáze dlužníků. Takové praktiky hodnotí právníci našeho časopisu jako klamavé. Navíc potvrzení o bezdlužnosti ze systému CERD nebude řadu institucí vůbec zajímat, neboť poskytovatelé úvěrů využívají informace z oficiálních registrů.
 

Přihlásit