Poplatky za recyklaci zcela nekončí

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 13.8.2013   

V některých médiích se objevily zprávy o tom, že od 13. srpna se již neplatí recyklační poplatek. Informace je ovšem nepřesná; naopak u největších a nejdražších elektrospotřebičů platí tato povinnost ještě následující dva roky.

Zákon rozlišuje takzvaný příspěvek na recyklaci nově zakoupeného elektrozařízení a dále příspěvek na ekologickou likvidaci elektroodpadu, hrazený za spotřebiče uvedené na trh před rokem 2005. Zatímco první uvedený poplatek se bude hradit u všech spotřebičů i nadále, na recyklaci většiny „historických spotřebičů“ už výrobci přispívat nebudou. Proto by se cena mnoha elektrospotřebičů měla o tento poplatek nyní snížit.

U velkých domácích spotřebičů ovšem zůstane ještě dva roky vše při starém. Je tomu tak proto, že mají zpravidla delší životní cyklus a nepodléhají tolik módním trendům. Jejich výrobci budou do kolektivního systému přispívat i nadále a zákazníci se tedy při nákupu dovědí, kolik tento příspěvek činí.

Spotřebitelský problém? Volejte naši spotřebitelskou poradnu na telefonním čísle 299 149 009 nebo využijte kontaktní formulář na www.dtest.cz/e-poradna. Naši právní poradci jsou připraveni vám s tímto problémem pomoci.

Příspěvky na historický elektroodpad se nadále hradí u těch spotřebičů, u nichž jsou současně nejvyšší (například pro ledničky a mrazáky je stanoven poplatek ve výši 217 korun). V těchto případech by mělo platit, že je poplatek uváděn jako součást konečné ceny. Obchodníci musí zákazníkům totiž vždy poskytnout informaci o konečné ceně produktu, tedy včetně všech daní a poplatku za recyklaci.

Prodávající se mnohdy snaží své zákazníky nalákat na co nejnižší ceny, a proto uvádějí často cenu bez započtení recyklačního poplatku, případně ji graficky zvýrazňují. Samotnou výši poplatku v řádech i stovek korun sice nezamlčují, ale zákazník e-shopu se ji dozví například po vložení výrobku do virtuálního košíku nebo ji najde uvedenou níže drobným písmem. U některých prodejců si ji dokonce musí sám připočítat. Podle našeho právního výkladu je takový postup obchodníků v rozporu se zákonem o ochraně spotřebitele.

Dlouhodobě bojujeme za správné uvádění informací spotřebitelům. Naši právníci proto v loňském roce svými podněty informovali dozorové orgány o podobných praktikách provozovatelů e-shopů. Následně informovali také Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo průmyslu a obchodu. Vyčleňováním recyklačního poplatku z ceny je totiž spotřebitel uváděn v omyl a prodávající tak zhoršuje schopnost průměrného spotřebitele učinit informované rozhodnutí. Tento náš právní názor vychází nejen z českých právních předpisů, ale také z předpisů Evropské unie.

Právníci Ministerstva životního prostředí v reakci na náš podnět uvedli, že prodávající je povinen informovat spotřebitele o ceně tak, aby nevzbudil zdání, že cena je nižší, než jaká je ve skutečnosti. Možnost informovat při prodeji spotřebitele o výši nákladů na zpětný odběr a recyklaci se tím nevylučuje. A doporučili důsledné uplatňování kontrolních pravomocí ze strany dozorového orgánu.

Také Česká obchodní inspekce přistoupila na uvedený právní výklad a nově začne uvádění ceny s vyčleněným recyklačním poplatkem sankcionovat. Podle našich informací nyní Česká obchodní inspekce informuje asociace podnikatelů a umožňuje jim změnu jejich webů. Poté začne důkladně vyžadovat správný přístup.

Každodenní spotřebitelský život přináší nejen radosti, ale i nemálo možných potíží. Jak si poradit, když potřebujete bránit svá spotřebitelská práva? Připravili jsme pro vás brožuru základních vzorů pro řešení nejčastějších problematických situací. Naleznete zde mimo jiné vzorový dopis pro podání podnětu České obchodní inspekci z důvodu porušení zákona o ochraně spotřebitele. Brožuru si můžete níže na této stránce stáhnout zdarma.

Přihlásit