Jak dopadl nezávislý test odstraňovačů skvrn?

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Tráva, omáčka, krev, víno, čokoláda. To jsou skvrny, které vidíte v reklamě. V ideálním světě propagace maminka své dítě vyválené na trávníku nekárá. S úsměvem hodí špinavé prádlo do pračky, přisype k němu zázračný odstraňovač skvrn XY a ejhle – po obtížně vypratelné špíně není v mžiku ani stopa. Nikdo není tak naivní, aby si myslel, že to stejně funguje i mimo svět reklamy. A nic se realitě odstraňovačů skvrn nepodívá na zoubek tak důkladně jako nezávislý test.

Odstraňovače a ekologie

Praní představuje zátěž pro životní prostředí v každém případě. Přidání odstraňovače skvrn do směsi s pracím prostředkem představuje zvýšení koncentrace látek vypouštěných do odpadních vod. Zároveň je však jejich efekt  sporný. Do velké míry tedy nejen utrácíte své vlastní peníze, ale zatěžujete i životní prostředí.

V obchodech jsme nakoupili osm odstraňovačů skvrn a doručili jsme je do nezávislé laboratoře. Pro účely testu jsme vybrali sedmnáct skvrn, které se nejčastěji objevují nejen v reklamě, ale především v běžném životě. Každá skvrna je citlivá na jinou složku pracího prostředku. Proto jsme je rozdělili do třech skupin, na skvrny mastné, pigmentové a rostlinné bělitelné.

Z výsledků je patrné, že každý prostředek je jinak účinný na jednotlivé skvrny. Prášky a tekuté prostředky mají jiné složení; gely a spreje si například téměř vůbec neporadily s bělitelnými skvrnami. Protože přívlastek univerzální ve spojení s odstraňovači skvrn neplatí, je dobré si připomenout, jaké složky pracích prostředků jsou na různé skvrny účinné. Nakonec vám totiž nezbude nic jiného, než si správný prostředek vybrat podle toho, čím je vaše prádlo umazáno.

Co na kterou skvrnu platí? 

Mastné skvrny: znečištění reprezentované v našem testu například make-upem či hovězím lojem je citlivé na teplotu a mechanické pohyby. Odstraňovače skvrn na ně příliš nepůsobí. Nejlépe tyto skvrny odstraníte praním za vysoké teploty. Vysokou teplotu musí pochopitelně vydržet vaše prádlo. Pokud máte obtížně odstranitelnou mastnou skvrnu na prádle, které se smí prát jen za nízkých teplot, vyplatí se nejprve zkusit použít účinný odstraňovač skvrn ve spojení s kvalitním pracím práškem, a selže-li tento pokus, vyzkoušet praní při vyšší teplotě. V našem letošním testu alternativních pracích prostředků na mastné skvrny nejlépe fungovalo pevné žlučové mýdlo, kterým se skvrna ošetřila před praním.

Pigmentové skvrny: představují velmi obtížné a trvanlivé skvrny. Odstraňovače si s nimi poradit nedokázaly prakticky vůbec a někdy napáchaly ještě více škody než užitku. Tyto skvrny jsou citlivé na působení enzymů, bělidel a mechanického pohybu. Nejhůře dopadly skvrny od čokolády, které některé prostředky namísto částečného odstranění zvýraznily a zafixovaly k látce. Se skvrnami od krve lze dosáhnout téhož, pokud je budete prát při vyšší teplotě.

Rostlinné bělitelné skvrny: citlivé především na přítomnost bělidel, některé také na pH, případně na enzymy. Bělidla obsahují prací prášky (nikoliv však gely), odstraňovače skvrn opět nefungují lépe než samotný prací prostředek. To je potvrzeno i faktem, že tekuté prostředky v testu s těmito skvrnami nenadělaly vůbec nic.

Přihlásit