Internetoví prodejci textilu stále porušují zákon

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 2.8.2013   

Opakovaný průzkum ve spolupráci s Textilním zkušebním ústavem v padesáti českých e-shopech s textilem přinesl opět velmi nepříznivé výsledky. Pouze tři z prodejců splňují zákonné požadavky na označování zboží a správnost informací. U 80 % prodejců neodpovídá označování velikosti české normě.

Při prodeji textilu smí prodejci a výrobci používat jen schválené názvy vláken, častým prohřeškem je užívání zkratek nebo obchodních názvů. Polyester nebo elastan nezní příliš atraktivně a tak je prodejci nahrazují různými obchodními značkami či laickými názvy. Označení fleece, krajka nebo GoreTex ale není předepsaným názvem vlákna. Komerční názvy lze používat, pokud prodejce současně uvádí i to, co spotřebitele neplete, tedy oficiální označení vláken. Situace se od našeho posledního průzkumu příliš nezlepšila.

Ještě hůře plní prodejci svou povinnost informovat o způsobu údržby, kterou ukládá zákon o ochraně spotřebitele. Zdá se, že ji řada prodejců zcela ignoruje, pouze u pěti ze zkoumaných se dozvíme ještě před nákupem, jak se o prádlo starat. Za opomenutí informací o údržbě sice nehrozí pokuta, ale zákazník, který není předem varován, že svršek nemůže dát do pračky a musí platit čistírnu, by měl být úspěšný při reklamaci. Její náklady pak musí prodejce uhradit.

To, co spotřebitele často odrazuje od nákupu oblečení na internetu, je vhodný výběr velikosti. Prodejci a hlavně výrobci jej ale neulehčují. Pro označování písmenným kódem jako je S, M, L či XL platí technická norma, která určuje jak označovat rozsahy velikostí. Bohužel není závazná, a tak si každý výrobce určuje rozsah velikostí sám. U většiny prodejců lze dohledat tabulku velikostí, ale jen u pěti z hodnocených odpovídala s jistou tolerancí normě. Vlastní rozsahy velikostí má asi 60 % prodejců a stává se, že se liší i v rámci sortimentu. U pětiny prodejců jsme tabulku vůbec nenašli nebo jen převáděla různé typy značení.

Podrobnosti a další poznatky o prodeji textilního zboží na internetu budou prezentovány na semináři „Aspekty elektronického prodeje textilu“, který proběhne v pondělí 19. 8. 2013 v rámci veletrhu Styl na brněnském výstavišti v pavilonu P.


Přihlásit