ESC: Roamingové volání z Chorvatska je 10x levnější

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2013

Vstup Chorvatska do EU pocítí velmi pozitivně čeští turisté na svých účtech za telefon – za roamingové služby v této zemi zaplatí od 1. července 10krát až 15krát méně. Vedle cen volání a textových zpráv v EU výrazně klesá i cena za přeshraniční přenos dat.

Evropské nařízení každoročně snižuje stropy pro maximální ceny roamingu v Evropské unii, které se díky tomu od roku 2007 snížily o víc než 80 %. Od 1. července 2013 jsou ceny následující:

  • stahování dat nebo surfování na internetu – 45 centů/MB (účtování po kilobytech) + DPH (36% snížení ceny oproti roku 2012);
  • odchozí volání – 24 centů/min. + DPH (17% snížení ceny oproti roku 2012);
  • příchozí volání – 7 centů/min. + DPH (12,5% snížení ceny oproti roku 2012);
  • zaslání SMS – 8 centů + DPH (11% snížení ceny oproti roku 2012).

V přepočtu tedy přenos 1 MB dat vyjde na něco přes 11 Kč, minuta odchozího volání na cca 6 Kč a minuta příchozího volání na necelé 2 Kč stejně jako zaslání SMS. To vše bez DPH.

Obzvláště dobrou zprávou jsou tyto ceny pro milióny občanů členských států Evropské unie, kteří jezdí na dovolenou do Chorvatska. Jeho vstupem do EU 1. července 2013 se totiž cena za volání a posílání zpráv snížila 10krát a cena datového roamingu dokonce 15krát.

 

Přenos dat a roaming bez přirážky

V roce 2013 zaplatí uživatelé mobilních zařízení za přenos dat přes hranice zemí EU až o 91 procent méně než v roce 2007. V tomto období se objem trhu s datovým roamingem zvětšil o 630 procent. Trend snižování cen a zvyšování objemu tak nabízí nové možnosti jak spotřebitelům, kteří mohou při cestování po EU levněji používat online mapy, e-mail nebo sociální sítě, tak i mobilním operátorům. Ti mohou nabízet nižší roamingové ceny a někteří již začali rušit příplatky za roamingové hlasové a textové služby nebo nabízejí „bezroamingové“ zóny v některých regionech Evropské unie.

Podrobnější informace o roamingu v Evropské unii lze získat na webu Evropské komise http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/roaming, která přinesla první pravidla omezující předražené ceny roamingu v EU v roce 2007. Od té doby se stropy cen přeshraničních telefonních hovorů vždy k 1. červenci snižují. To se ale netýká spotřebitelů, kteří se rozhodnou pro některé speciální balíčky služeb nabízené jejich operátory.

 

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech na jednotném evropském trhu. Právníci ESC bezplatně pomáhají spotřebitelům řešit jejich problémy s obchodníky z jiných zemí EU, Norska či Islandu.

Kontakty na ESC pro ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz

Přihlásit