Test LED a CFL úsporných zdrojů světla 2013

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2013

Chtěli byste, aby vám zakoupená žárovka vydržela svítit 4 nebo 40 let? Odpověď bude zřejmě jednohlasná. Čtyřicet. A byli byste pak ochotni zaplatit za novou žárovku více? Tady už to asi tak jednohlasná odpověď nebude, přece jen kdo by nechtěl lepší kvalitu za srovnatelnou cenu. Pokud byste však měli důvěryhodné informace a věděli, že to není jen marketingový trik, tak proč ne. Ve výsledku totiž ušetříte. A přesně takové informace najdete v následujícím testu úsporných LED a CFL žárovek.

Na osvětlení domácnosti se dají ušetřit nemalé částky, a proto je důležitý správný výběr zdroje světla. Lidově řečeno žárovky. Nízká pořizovací cena je sice velkým lákadlem, ale ta není to jediné, čemu byste při výběru měli věnovat pozornost. Důležité vlastnosti žárovky jsou její životnost, čas od startu do plného svitu, věrohodnost podání barev a samozřejmě pro spotřebitele určující světelný výkon, tedy jak hodně svítí. Jmenovaným parametrům jsme se podrobně věnovali v testu.

Výrobci uvádějí, že jejich žárovky vydrží svítit 15, 20, 30 nebo až 40 tisíc hodin, přičemž jeden tisíc hodin v reálném provozu znamená jeden rok. Nás ovšem zajímá, jestli žárovka dokáže svítit po celou dobu tak, jako na začátku. Zjistili jsme rozdíly mezi zdroji s LED a CFL technologií. Více se dočtete v testu.

Úsporné zdroje světla jsme v laboratoři testovali také na odolnost vůči nízkým teplotám a potvrdily se výsledky z předchozích testů. A opět jsme se zaměřili také na obsah nebezpečných látek. Podrobné hodnocení a další zajímavosti z okolních evropských států se dočtete v testu.


Testované produkty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

LED žárovky a kompaktní zářivky (17 výrobků)
poslední aktualizace: 1.8.2013


Přihlásit