Test odstraňovačů skvrn 2013

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2013

Univerzální odstraňovač skvrn neexistuje. Na každou skvrnu platí něco jiného a všechno potřebné v jedné krabici ani lahvičce nenajdete. Odstraňovače skvrn mohou pomoci zesílit prací účinek, ale zázraky nečekejte.

Když skvrny nemizí

Tráva, omáčka, krev, víno, čokoláda.

To jsou skvrny, které vidíte v reklamě. V ideálním světě propagace maminka své dítě vyválené na trávníku nekárá. S úsměvem hodí špinavé prádlo do pračky, přisype k němu zázračný odstraňovač skvrn XY a ejhle – po obtížně vypratelné špíně není v mžiku ani stopa.

Pokud si myslíte, že odstraňovač XY koupíte v běžném obchodě, aby vám nadále mohlo být jedno, zda jsou vaše děti čisté, či špinavé, jste na omylu.

Ani jeden z běžně prodávaných, reklamou vychvalovaných prostředků to nedokáže. Co hůř, některé, namísto aby pomohly skvrny odstranit, je naopak k látce zafixují, takže zbavení se jich činí paradoxně obtížnější.

Žádný z osmi testovaných práškových i tekutých odstraňovačů skvrn nezískal lepší známku než uspokojivě, většina ovšem obdržela známku nedostatečně. Jinými slovy, stejnou službu jako speciální prostředky zastane kvalitní prací prášek. Ten můžete zakoupit například za prostředky, které byste jinak celkem zbytečně utráceli právě za odstraňovač skvrn.

 

Sedmnáct skvrn

Právě tolik skvrn z těch, které se nejčastěji objevují nejen v reklamě, ale především v běžném životě, jsme vybrali pro účely našeho testu. Každá skvrna je citlivá na jinou složku pracího prostředku. Proto jsme je rozdělili do třech skupin, na skvrny mastné, pigmentové a rostlinné bělitelné. Z výsledků je patrné, že každý prostředek je jinak účinný na jednotlivé skvrny. Prášky a tekuté prostředky mají jiné složení; gely a spreje si například téměř vůbec neporadily s bělitelnými skvrnami. Protože přívlastek univerzální ve spojení s odstraňovači skvrn neplatí, je dobré si připomenout, jaké složky pracích prostředků jsou na různé skvrny účinné. Nakonec vám totiž nezbude nic jiného, než si správný prostředek vybrat podle toho, čím je vaše prádlo umazáno.


Databáze testovaných výrobků

Odstraňovače skvrn (8 výrobků)
poslední aktualizace: 1.8.2013


Přihlásit