Digitální fotopřístroje: Víte, co od „digitálu“ chcete?

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2021 Obsah červnového dTestu

Vydáno: 17.6.2005   

Snad každý, kdo touží po digitálním fotopřístroji, řeší ony tolik známé otázky: Který koupit? Který je nejlepší? Není pochyb, že digitální fotoaparáty vítězí v boji nad klasickými, které používají film. Hledáte-li při výběru digitálního fotopřístroje pomocnou ruku, nabízí vám ji právě časopis TEST.

Snad každý, kdo touží po digitálním fotopřístroji, řeší ony tolik známé otázky: Který koupit? Který je nejlepší? Není pochyb, že digitální fotoaparáty vítězí v boji nad klasickými, které používají film. Není to však jen kvůli ušetřeným nákladům na filmový materiál (to je zase vynahrazeno vyššími náklady na přístroj, paměťovou kartu, baterie), ale hlavně kvůli výhodám, které klasická fotografie nabídnout nemůže - možnost posoudit a mít k dispozici obrázek bezprostředně po stisku spouště. Není nutno čekat na vyfotografování celého filmu a až do jeho vyvolání trnout v obavách, nebude-li ztracen cestou do laboratoře, nebo zničen při zpracování. Parametry, které byly dány volbou celého filmu, jakými jsou citlivost a barevná teplota, lze nastavit pro každý snímek zvlášť. Když došel film a nový nebyl po ruce, byl konec s fotografováním. Ve stejné situaci lze při zaplnění paměťové karty jednoduše vymazat méně důležitý snímek a paměťový prostor je opět k dispozici. U filmu se mnohdy čekalo na vhodný okamžik a světelné podmínky, až se nejvhodnější okamžik propásl. Ve stejné situaci lze digitálním přístrojem pořídit i větší množství zkušebních snímků a nepotřebné dodatečně prostě vymazat. Také laboratorní zpracování se orientuje stále více na zhotovování fotografií z digitálních nosičů a samoobslužné zhotovení fotografií z paměťové karty za pár minut v kiosku, který připomíná automat na nápoje, není z filmu možné.

Cenový rozdíl mezi klasickými a digitálními fotopřístroji se stále snižuje. Jednoduchý, ale kvalitní digitální přístroj lze v současné době pořídit již za cenu okolo tří tisíc korun. V současné době je na trhu okolo stovky přístrojů. Každých pár dní k nim přibude nějaká novinka. Ani ti největší odborníci si je nemohou zapamatovat všechny. Liší se vzhledem, tvarem, velikostí, funkcemi, kvalitou i cenou. Žádný z nich není ze všech pohledů nejlepší a už vůbec není nejlepší pro každého uživatele.

Hledáte-li při výběru digitálního fotopřístroje pomocnou ruku, nabízí vám ji právě časopis TEST. Zatím poslední jejich hodnocení bylo publikováno v loňském prosincovém vydání, v letošním roce připravujeme další. Sledujte TEST, abyste se nemuseli trápit otázkou: Který?


Diskuze

Přihlásit