Test 3D tiskárny MakerBot Replicator 2

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2013

Zapomeňte na dvourozměrné fotografie či text, tahle tiskárna vytváří fyzické předměty – hrnky, obaly na mobilní telefony, modely budov nebo umělecké artefakty. Předzvěst budoucnosti, nebo jen drahá hračka? Jak taková 3D tiskárna vlastně funguje a pro koho je určena?

Pro fanoušky sci-fi jsou 3d tiskárny splněným snem, podle některých dokonce revoluční technologií, která změní svět. Technologičtí vizionáři věří, že v budoucnu už nebudeme výrobky kupovat v obchodech, ale jednoduše si jejich plány stáhneme z internetu a vytiskneme a složíme je v teple domova.

Komunita kolem projektu RepRap dokonce vyvíjí 3D tiskárnu, která by dokázala replikovat sebe sama, a levně tak rozšiřovala zástupy svých uživatelů. Odvážnější úvahy zahrnují i možnosti tisknout náhradní orgány nebo jídlo.

Technologie 3D tisku ve skutečnosti není úplnou novinkou. Donedávna se však používala převážně v průmyslových odvětvích, při navrhování prototypů, v architektuře nebo v medicíně. Teprve v poslední letech se díky klesajícím cenám stává dostupnější i nadšencům do nových technologií a běžnějším uživatelům.



Přihlásit