Jak kvalitní je voda z kohoutku?

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.7.2013   

V roce 2009 provedl časopis dTest detailní analýzy pitné vody z kohoutku v pěti velkých městech a také rozbory kvality balených vod (testováno bylo 18 značek balených pitných, pramenitých, kojeneckých a minerálních vod). Nižší kvalita kohoutkové vody se nepotvrdila.Výsledky detailních analýz více než 60 kritérií nepotvrdily obecně nižší kvalitu kohoutkové vody odebrané v Ostravě, Brně, Plzni, Praze a Liberci. Pouze chloroform v pitné vodě z ostravského kohoutku převýšil český limit, byl ale hluboko pod požadavkem evropské směrnice. Nadlimitní množství železa obsahovala pitná voda z Plzně.

U balených vod bylo zjištěno nedostatků více, mj. nedovolený výskyt cizorodých organických látek (chloroformu, benzo(a)pyrenu, dichlormethanu), nadlimitní obsah dusitanů a zvýšený počet organotrofních bakterií.

Přes výrazná reklamní tvrzení některých výrobců balených vod spotřebitel nezískává vždy „dokonalou čistotu a zdraví“.

Například organotrofní bakterie u pramenitých balených vod na rozdíl od vody kohoutkové nepatří k povinně sledovaným kritériím. Studie dTestu ukázala, že u balených vod skladovaných na slunci při vyšší teplotě, může dojít k výraznému nárůstu jejich počtu. U balené vody tedy nemá zákazník vždy jistotu, že dostává produkt, který je čerstvý a vinou špatného skladování nedošlo ke snížení jeho kvality.

Naproti tomu u kohoutkové vody může spotřebitel sám vyšší kvality docílit tím, že se o kohoutek dobře stará. Více k této problematice zde: https://www.dtest.cz/clanek-852/neco-malo-o-vode.

dTest dále upozorňuje na ekologickou zátěž způsobenou výrobními a transportními náklady spojenými s balenou vodou a na ekonomickou nevýhodnost nákupu balené vody oproti vodě z vodovodu.

Databáze testovaných výrobků

Balené vody (18 výrobků)
poslední aktualizace: 1.10.2009


Diskuze

 • Martin N. 30.3.2017 01:27

  Zajímavé informace o filtrované vodě najdete zde: http://www.crystalis.cz/jak-muze-pomoci-filtr-na-vodu

  reagovat

  R R
 • Mirek S 19.7.2016 21:56

  Proto jsem teď začal používat filtr na vodu (Berkey), ale je samozřejmě více druhů filtrů a značek a řekl bych, že je to opravdu šikovná věc, jak pít opravdu dobrou vodu. Teď už neřešim kvalitu vody z kohoutku.

  reagovat

  R R
  • Aleš B. 7.8.2016 10:43

   To Marek S : Jak dlouho ho máte? Hodí se třeba i na chatu? Zas nechci nic těžkého - na léto se stěhujeme z baráku do domu a tak chci něco přenosného.

   reagovat

   R R
   • Mirek S. 4.9.2016 19:32

    Ano, hodí se i na chatu. Je přenosný a není težký.

    reagovat

    R R
 • Petr Procházka 14.7.2015 18:51

  Pěkně prosím, nevíte někdo jaká je kvalita spodních vod v obci Tišice, okres Mělník? Nebo kde se k tomu dostanu? Rád bych tam koupil pozemek, ale nevím. Ty povodně a ta Spolana... Děkuji krásně, Procházka

  reagovat

  R R
 • Petr Appel 9.6.2015 13:28

  Přeji dobrý den všem. Několik měsíců se odborně zabývám problematikou kvality vody. Pitná voda podle vyhlášky: Vyhláška č. 252/2004 Sb je jedině ta správná a pitná. Problémem je to že kohoutková voda v cca 70% nevyhovuje této normě minimálně v jednom z ukazatelů. A tedy nelze ji právnicky označit za pitnou. Proto dodavatelské společnosti mají smlouvy se zákazníkem na TUV a SUV= Teplá užitková voda a Studená užitková voda, právnicky se nikde nepíše pitná. Tzn. že musí splňovat limity pro užitkovou vodu nikoli pro pitnou! Co se týče balených vod jako takových tak pro ně platí zákony pro potraviny. Takže balená voda je potravina! Nikoli pitná voda! Problém balených vod je buďto vysoká mineralizace nebo nízká mineralizace a především bakterie. Prostě ze seslského rozumu vám nemůže v jakékoliv nádobě natož v PET vydržet voda až 18 měsíců zdravotně nezávadná! Na internetu se dají najít jednotlivé články k dané problematice. Takže výsledek je ten že z kohoutku teče užitková voda, která je mikrobiologicky nezávadná a na balenou normu se nevztahuje ani norma pro pitnou vodu ale normy pro potraviny. Výsledek: Každý člověk je zodpovědný sám z a sebe a přímo či nepřímo rozhoduje o svém zdraví, buď bude věřit nebo nebude věřit institucím, který mají primární zájem na zisku vlastních společností. Proto za sebe doporučuji filtrovat si vodu sám přes účinný filtr, který má potřebné atesty a firma nabízí kvalitní servis a ručí za kvalitu vody. Mimochodem doporučený Espiring za sebe nemohu doporučit kam je odváděný odpad? Jak zjistím kdy je potřeba vyměnit filtr? Výměnu provádí kdo? kdo ručí za kvalitu vody? apod. ...

  reagovat

  R R
  • Vlastimil 12.9.2015 21:53

   Dobrý den, téměř naprostý souhlas s Petrem. Až na doporučený filtr na principu obrácené osmózy. Je sice pravda že tento systém sice nestojí 80 000Kč ale nějakých 1600Kč. Ale stále máte na výstupu téměř destilovanou vodu. A to ještě za předpokladu že se nepoškodí filtrační membrána. Pokud mám reagovat na předchozí dva dotazy:
   1) Tak voda z eSpringu nemá žádný odpad, veškerá voda kterým filtrem protéká se zužitkuje jako voda pitná.
   2) Vodní filtr vás sám upozorní kdy je třeba vyměnit vložku. Obsahuje totiž řídící elektronickou jednotku. Která automaticky rozsvěcí a zhasíná UV lampu a počítadlo které monitoruje limitní průtok vody (5000L) a nebo dobu používání (1rok). Zároveň monitoruje správnou funkci filtru - správný a plynulý průtok vody.
   3) Výměna vložky je technicky velmi jednoduchá a na základě pokusů bylo zjištěno že správnou výměnu vložky je schopno provést samostatně 80% uživatelů samo doma. Jinak není problém požádat buď svého přímého prodejce či firmu.
   4) Kvalita upravené vody vychází jak z absorpční schopnosti uhlíkové vložky pohlcovat škodliviny po dobu jednoho roku. Tak z testů nezávislé certifikační firmy NSF International.

   reagovat

   R R
   • Vlastimil 12.9.2015 21:57

    Kontakt na mne je: vlastahodina@seznam.cz

    reagovat

    R R
  • Petr Appel 9.6.2015 13:34

   A osobně bych doporučil filtrační osmotický systém s UV lampou a remineralizační jednotkou! Osobně jsem spokojený zákazník.

   reagovat

   R R
 • Vlastimil 30.4.2015 18:29

  Dobrý den, co se týče kvality vody z vodáren. Tak je nutno zvážit zda například chemická úprava chlórem je to pravé ořechové. Zahraniční studie jasně dokazují že nikoliv. A že chlór stojí za usazováním cholesterolu v cévách. Určitě lze doporučit v této diskusi zmiňovaný filtr eSpring. Kde se Vám vrátí počáteční náklady během pár let. Pro porovnání si dejme příklad, že se v rodině spotřebují 3ks 1,5L lahví balené vody za 9,50Kč. Při této spotřebě se vám investice do eSpringu vrátí za 8,11roků. Včetně výměnných vložek kde shodně utratíte po 84 412,54Kč. A rozdíl je roven nule, po této době s eSpringem šetříte.
  Více info: vlastahodina@seznam.cz

  reagovat

  R R
 • Jiří 23.1.2015 08:24

  Já pil taky balenou vodu,ale už piji kohoutkovou,na co utrácet za balenou vodu když mám vodu doma a zadarmo

  reagovat

  R R
 • Tomáš 6.4.2014 10:48

  Je plno míst (např Frýdlant v Čechách), které mají řadu let vyjímku pro překročení limitů (voda je zdraví škodlivá), které jsou už tak dosti benevolentní. Navíc rozdělovat vodu na pitnou a nepitnou mi dnes přijde jako přístup ze 17 století.. Západ i východ je v tomdle mnoho desítek let před námi... Vyhledejte si něco o ionizované vodě nebo problému překyselení a budete jen kroutit hlavou a nechápat, jak je možné, že nové přístupy a technologie s takovým pozitivním vlivem na zdraví jsou v podstatě ignorovány...

  reagovat

  R R
 • Karel 14.3.2014 15:57

  Na cesty pak balenou, protože si většinou zapomenu natočit...

  reagovat

  R R
 • Martin 6.3.2014 23:05

  Každý ať si pije co chce. Piju balenou vodu ve skle (evian, vitell), ale nechápu proč bych měl někoho přesvědčovat ať ji pije též. Na malém městě kde mám dům se v kohoutkové vodě nedá ani koupat jak je kalná a smrdí, po dešti se v ní sráží vápno. V praze voda chutná lépe, nicméně když jsem na patu domu namontoval filtr pevných částic, nestačil sem se divit jaký sajrat pije ten kdo má rád kohoutkovou.

  reagovat

  R R
 • Tomáš 6.1.2014 18:40

  s tvrzením d-testu nesouhlasím. Normy vody v ČR ve všech regionech přesahují nedovolené látky v české vodě. Každý to najde i oficiálně na stránkách českého zdravotního ústavu - je to ovšem velmi dobře schované. Například obsah chlóru v ČR je velmi zajímavý, dále rtuť atd..pokud chce mít člověk jistotu, doporučení je jednoznačně řešení na úpravu pitné vody. Je to nejlevnější a hlavně nejzdravější řešení z dlouhodobého pohledy

  reagovat

  R R
 • Marcela 18.12.2013 15:08

  Dobrý den,
  četla jsem, že vodárenské společnosti přidávají při úpravě vody hliník, aby voda měla "jiskru" (zkrátka stříbřitě - modlrou barvu). Hliník je kumulativní jed a z tohoto důvodu bych upřednostňovala vodu balenou. Nevíte kde tyto informace o množství přidávání hliníku ověřit ?

  reagovat

  R R
  • Jarda 26.12.2013 20:27

   Hysterie kolem Al je přehnaná.

   reagovat

   R R
 • Pedon 12.11.2013 11:02

  ale získat informace o řešení, kterým se zaobírám na pedon.cz

  reagovat

  R R
 • Trophy 5.8.2013 07:21

  Vzhledem k tomu, že žádné filtry, které používají k vyčištění kohoutkové vody, nezachytí koktejl léčiv a hormonů, kterými se lidé ládujou po kilech... a pěkně se to tam hromadí a hromadí a hromadí :) dobrou chuť... radši si odtahám pár balení PET s vodou možná špatně skladovanou, ale aspoň do sebe neláduju cizí koktejly všehochuti. Stačí, když se v tom sprchujeme... ještě, aby to člověk pil :) můj názor, nic víc :)

  reagovat

  R R
  • Novak Pepa 19.8.2013 13:07

   Bohuzel drtiva vetsina tzv. balenych vod je vyrobci cerpana take primo kohoutku ... pracoval jsem u toho nejvetsiho z nich :-(
   Takze stejny koktejl sra*ek pijete i z PETek ...

   reagovat

   R R
 • Miroslav 1.8.2013 18:19

  Osobně upřednostňuji pramenitou vodu. Nese proti kohoutkové něco navíc - energii a vhodnou informaci pro život. Vhodné prameny se ještě najdou a spotřeba na pití není zas tak veliká, aby nestačilo jet pro vodu pouze jednou za čas.

  reagovat

  R R
  • Martin 2.8.2013 04:51

   Těm, co pijí balenou vodu moc nerozumím, protože:
   - zbytečně si ničí záda taháním těžkých přepravek
   - zbytečně si zvětšují množství plastového odpadu,nejsem žádný zelený fanatik, ale čím míň plastů, tím určitě lépe
   - zbytečně utrácejí, protože balená voda je cca 100 krát dražší než kohoutková (přitom se nadává na ceny)
   - bylo mnohokrát dokázáno, v tisku, od lékařů, gygieniků, že výsledky testů kohoutkové vody dopadly lépe, než u vod balených, zejména v regionech, kde kohoutková voda pochází z podzemních zdrojů

   reagovat

   R R
   • Pedon 12.11.2013 11:27

    http://www.pedon.cz/news/nevite-jaky-clanek-/
    Email: pedon@seznam.cz

    reagovat

    R R
    • Veronika 12.1.2014 21:24

     Na stránky jsem se dívala. Ale na mě působí až moc nepřehledně a zmateně. Vypadají jako by je psal nějaký školák, nepůsobí vůbec důvěryhodně a profesionálně. Chtělo by to ubrat šílených barviček a trochu text inteligentně a logicky uspořádat.

     reagovat

     R R
 • costabrava 30.7.2013 16:19

  Lidi, neblbněte. Já tedy piju většinou pivo, ale když si dám někdy kohoutkovou vodu, tak se opravdu neotrávím. Ta voda je sakramentsky kontrolovaná a veškeré kritiky na její adresu jsou v podstatě výkřiky výrobců a prodejců "balených vod", kteří by přišli o výdělek. Když litr vody z kohoutku stojí cca 0,60 - 0,70 Kč a litr balené několik korun... přitom nemáte v ruce její momentální stav...

  reagovat

  R R
  • radim 2.8.2013 08:58

   hm to mate kde tak drahou vodu z kohoutku ? :-) to vam ulitla desetinna carka ....

   reagovat

   R R
   • Maxime 2.12.2013 02:04

    jasne to mam v planu. hned jak poresim jak to delat kdyz tu mam vic domen. Kazdopadne by melo fnaouvgt ukladani login veci, takze by ti to melo nabizet prihlasovaci udaje. Poresim.

    reagovat

    R R
   • Aviwe 29.11.2013 02:16

    I must express some thnaks to you just for rescuing me from such a issue. Right after browsing throughout the the net and coming across things which are not helpful, I thought my entire life was well over. Existing minus the answers to the problems you have resolved by way of this guide is a serious case, and those that would have negatively affected my career if I hadn't come across your web page. Your own expertise and kindness in taking care of a lot of things was very helpful. I am not sure what I would've done if I had not encountered such a point like this. I can also now look ahead to my future. Thanks so much for this professional and amazing guide. I won't think twice to suggest your web sites to anyone who should have guide on this situation.

    reagovat

    R R
 • gusta 30.7.2013 06:33

  Co se týká srovnání a to jaká voda je pitná, je spousta názorů a tvrzení. Ale je fakt, že u balených vod není jisté, odkud jsou a podmínky skladování nejsou v pořádku a navíc, že jsou v plastových lahvích. Napsat se dá cokoli, ale mohou to být klamné údaje pro spotřebitele, jen aby firmy měly co největší zisky. Firmám většinou nezáleží na kvalitě, ale na zisku za jakoukoli cenu. Přikláním s k názoru, lepší je pitná voda z kohoutku i když i v takové mohou být různé škodlivé látky. Ano voda se upravuje, ale než se dostane k uživateli, tak může nasbírat spoustu různých látek (a tomu se nedá zabránit). Ale v dnešní době a stavu vody je řešení vodní filtry. Ty jsou schopny zachytit různé nečistoty i škodlivé látky. Ale je jich spoustu a je těžké si vybrat, protože jak poznám, že jsou takové jak se uvádí? Rozhodně stojí za to zjistit si co nejvíc informací a udělat si svůj názor, ne někoho jiného a určitě ne na základě reklam. A zjistil jsem, na základě informací a používáním, že jen jeden vodní filtr dokáže upravit vodu na pitnou a to vodní filtr eSpring, který má speciální aktivní uhlík a UV lampu, takže odstraní škodlivé látky i bakterie.

  reagovat

  R R
  • Luki D. 15.5.2017 11:09

   presne, mluvite mi z duse. balena voda neni vhodna pro dlouhodobe piti - lahve uvolnuji ftalaty a jine nezadouci latky. kvalita kohotkove vody v CR je na vysoke urovni. idealni je stridat kohoutkovou a mineralni vodu v pomeru cca 1:5. vice v clanku u nas na zdravem blogu -- http://www.detoxikujeme.cz/vodni-filtry/

   reagovat

   R R
  • Gusta 30.7.2013 21:29

   Zmiňovaný filtr eSpring /ani jiné/ neznám, ale kombinace ÚV lampy s aktivním uhlím je asi to nejlepší, co se dá pro domácí používání sehnat. Voda z povrchových zdrojů, byť vodárensky upravená, pravděpodobně obsahuje i nežádoucí složky, jako jsou hormony a jiné ingredience z požitých léčiv. Mám jako spotřebitel možnost se jich zbavit? Na druhou stranu, žádoucí složky vody, jako jsou minerály a stopové prvky, zadrží či nezadrží je domácí filtry? Jaký je váš názor /či zkušenost/ na mražení pitné vody?

   reagovat

   R R
   • aq-fix.cz 7.1.2015 00:07

    Aktivní uhlí zadržuje organické a anorganické nepolární látky (chlor, produkty chlorace, hormony, antibiotika, herbicidy, pesticidy, fungicidy a mnoho dalších). Minerální látky a soli propouští. Aktivní uhlí je tedy základ pro filtraci pitné vody z vodovodního řadu.

    Některé škodlivé látky ale aktivní uhlí neodfiltruje, napřiklad dusičnany. Zde je nutné zvolit filtry na bázi iontové výměny.

    Voda upravená reverzní osmózou není vhodná pro trvalou konzumaci jelikož je fakticky demineralizovaná.

    reagovat

    R R
 • Gusta 29.7.2013 17:08

  Jaká je vypovídací schopnost testu starého čtyři roky?

  reagovat

  R R
  • Novak 19.8.2013 12:10

   At jdou s tim starym harampadim k sipku ...

   reagovat

   R R
   • Pedon 12.11.2013 11:18

    Toto je fakt,
    norma čistoty pitné vody připouští tyto látky, a je to státní tajemství. K nám domů, do kohoutků se dostane "vyčištěná voda" s čističky na stanovenou normu, která povoluje shora uvedené,smrtelně nebezpečné jedovaté látky. To jsem se roz-ohnil, klídek, zatím máme "pitnou vodu" na výstupu z vodáren. -- Už tak nám bude více opotřebovávat vnitřní orgány v naší tělesné schránce.

    Tak , teď poputujeme s vodou až k Vaší mamině držící hrnec pod kohoutkem ze kterého do hrnce teče voda na Vaši oblíbenou držkovou.

    Brrr, držkačku né, ne... tak si představte tu Vaši oblíbenou!
    Celý článek na www.pedon.cz

    (vzniklé při chlorování vody)
    http://www.pedon.cz/album/fotografie/srdecni-choroby-cholesterol-chlor-jpg/

    reagovat

    R R
 • Brepta 29.7.2013 10:09

  Zahráváním si s vyvoláváním strachu u spotřebitelů podobnou argumentací se dostáváme na hranu morálky a možná i zákonů.

  Je zvláštní, že "pitná" voda údajně není z pohledu norem a zákonů "potravina", avšak přímo v názvu je explicitně upřesněno, že je to voda určená k pití!

  Buď je tedy potřeba upravit zákony a normy anebo přestat používat označení "pitná".

  Fandové balených vod mohou s úspěchem aplikovat pojmenování "kohoutková voda pražská" a podobně. :)

  reagovat

  R R
  • Brepta 29.7.2013 10:11

   Ops, ta argumentace se týká "Potravinářská (lobby)komory" k odkazu na foodnet.cz uvedeném níže.

   reagovat

   R R
 • Vlastimil Kolář 29.7.2013 06:25

  Ve Finsku v Helsinkách proběhla anonymní soutěž vody. V konkurenci balených vod získala voda " z kohoutku " druhé místo.

  reagovat

  R R
  • Štěpánka 15.8.2013 21:22

   A my snad žijeme ve Finsku? :)

   reagovat

   R R
 • Bětka 26.7.2013 11:13

  Také věřím kohoutkové vodě a proto jí upřednostňuji před balenou.kvalitu ještě doladím přes filtrační konvici Britu.

  reagovat

  R R
  • Luki V. 22.5.2017 10:49

   filtracni konvice nedoporucuji. Bohuzel vodu demineralizuji a pijete vlastne destilku, coz je pro telo nejenom neprinosne, ale dokonce nebezpecne, protoze telo ochuzujuete o latky, ktere potrebuje, Vice u nas na blogu - posudte sama http://www.detoxikujeme.cz/kohoutkova-vs-balena-voda/

   reagovat

   R R
  • Kl 29.7.2013 14:19

   Nad britou jsem taky uvažovala - zvlášť když jsme bydleli v místech s hodně železitou vodou, nakonec jsem to ale přežila bez ní, narozdíl od jedné kamarádky z Hradce Králové, tam se prý ve vodě ani nedá koupat... jenže co začla pít vodu pouze filtrovanou britou, začla mít křeče, trpět únavou a nevolností, nakonec zjistila, že trpí nedostatkem minerálů... takže asi to chce zvolit nějaký zlatý střed...

   reagovat

   R R
 • Markéta 25.7.2013 11:00

  Potravinářská (lobby)komora ČR to evidentně vidí jinak:
  http://www.foodnet.cz/polozka/?jmeno=Tiskov%C3%A1+zpr%C3%A1va+PK+%C4%8CR+-+Stanovisko+PK+%C4%8CR+k+nab%C3%ADzen%C3%AD+kohoutkov%C3%A9+vody+v+restaurac%C3%ADch&id=36647
  čímž se jich nezastávám - naopak....

  reagovat

  R R
  • prema 10.9.2013 23:47

   Na tom článku se mi nelíbí, že podporuje pití balených minerálních vod oproti minerální vodě samotné. Když chci pít minerální vodu, musím si ji pouze a jen kupovat v PET???

   reagovat

   R R

Přihlásit