Recyklační poplatek musí být součástí konečné ceny

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2023 Obsah březnového dTestu

Vydáno: 24.7.2013   

Obchodníci musí zákazníkům vždy poskytnout informaci o konečné ceně produktu, tedy včetně všech daní a poplatku za recyklaci. Na naši dlouhodobou argumentaci nyní přistupují i státní orgány a porušení této povinnosti budou nadále pokutovat.

Prodávající se snaží své zákazníky nalákat na co nejnižší ceny, a proto uvádějí často cenu bez započtení recyklačního poplatku, případně ji graficky zvýrazňují. Samotnou výši poplatku v řádech desítek korun sice nezamlčují, ale zákazník e-shopu se ji dozví například po vložení výrobku do virtuálního košíku nebo ji najde uvedenou níže drobným písmem. U některých prodejců si ji dokonce musí sám připočítat. Podle našeho právního výkladu je takový postup obchodníků v rozporu se zákonem o ochraně spotřebitele. Děje se tak bohužel velmi často.

Spotřebitelský problém? Volejte naši spotřebitelskou poradnu na telefonním čísle 299 149 009 nebo využijte kontaktní formulář na www.dtest.cz/e-poradna. Naši právní poradci jsou připraveni vám s tímto problémem pomoci.

Dlouhodobě bojujeme za správné uvádění informací spotřebitelům. Naši právníci proto v loňském roce svými podněty informovali dozorové orgány o podobných praktikách provozovatelů e-shopů. Následně informovali také Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo průmyslu a obchodu. Vyčleňováním recyklačního poplatku z ceny je totiž spotřebitel uváděn v omyl a prodávající tak zhoršuje schopnost průměrného spotřebitele učinit informované rozhodnutí. Tento náš právní názor vychází nejen z českých právních předpisů, ale také z předpisů Evropské unie.

Právníci Ministerstva životního prostředí v reakci na náš podnět uvedli, že prodávající je povinen informovat spotřebitele o ceně tak, aby nevzbudil zdání, že cena je nižší, než jaká je ve skutečnosti. Možnost informovat při prodeji spotřebitele o výši nákladů na zpětný odběr a recyklaci se tím nevylučuje. A doporučili důsledné uplatňování kontrolních pravomocí ze strany dozorového orgánu.

Také Česká obchodní inspekce přistoupila na uvedený právní výklad a nově začne uvádění ceny s vyčleněným recyklačním poplatkem sankcionovat. Podle našich informací nyní Česká obchodní inspekce informuje asociace podnikatelů a umožňuje jim změnu jejich webů. Poté začne důkladně vyžadovat správný přístup.

Každodenní spotřebitelský život přináší nejen radosti, ale i nemálo možných potíží. Jak si poradit, když potřebujete bránit svá spotřebitelská práva? Připravili jsme pro vás brožuru základních vzorů pro řešení nejčastějších problematických situací. Naleznete zde mimo jiné vzorový dopis pro podání podnětu České obchodní inspekci z důvodu porušení zákona o ochraně spotřebitele. Brožuru si můžete níže na této stránce stáhnout zdarma.

Přihlásit