dTest: O děti se nepostaráme, slýchají účastníci zájezdu s animačním programem

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Vydáno: 17.7.2013   

Dětské animační programy v češtině jsou lákadlem pro mnohé rodiče, kteří plánují rodinnou dovolenou. Po příjezdu ovšem zjistí, že animační programy chybí, nebo jsou jen v cizím jazyce. Mají právo reklamovat, což ovšem jejich představu o klidné dovolené nenaplní.

Na poradenské lince dTestu si opakovaně stěžují zákazníci, kteří se na dovolené nedočkali požadovaného animačního programu. „Rada je v tomto případě zřejmá – reklamovat zájezd u cestovní kanceláře, se kterou zákazník uzavřel smlouvu,“ říká vedoucí poradenské linky dTestu Lukáš Zelený a dodává: „Pokud je pro klienty animační program nezbytnou podmínkou pro uskutečnění zájezdu, radíme ověřit předem z nezávislých zdrojů, zda a v jaké podobě skutečně probíhá. Reklamací se v ideálním případě domohou pouze slevy z původní ceny, a to ve výši 5 - 10 %.“

Je-li zákazník nespokojený s nevyhovující úrovní ubytování, která spočívá například v nedostatečném úklidu, chybějících ručnících na pokoji, nízkém množství stravy v rámci programu all inclusive či nefunkčním bazénu, měl by na místě upozornit delegáta cestovní kanceláře a požádat jej o zjednání nápravy. Nebude-li ovšem možná, je vhodné nechat si vystavit od delegáta či personálu hotelu potvrzení o nedostatcích pro účely reklamace. Tu poté musí uplatnit do tří měsíců od skončení zájezdu, jinak právo zaniká.

Klienti, kteří jsou aktivní a nenechají si nespokojenost s dovolenou pro sebe, jsou často překvapeni, že s nimi cestovní kancelář nechce komunikovat, případně nabídne místo standardní slevy z ceny zájezdu jen peněžní poukázku či slevu na příští zájezd. „Doporučujeme nenechat se odbýt. Pomoci zorientovat se v tom, na jakou výši slevy má zákazník nárok, může také tzv. Frankfurtská tabulka slev, kterou lze v podobných případech použít jako vodítko,“ radí Lukáš Zelený. V krajním případě je možné obrátit se se stížností na Českou obchodní inspekci či uplatnit svá práva u soudu.

Více informací z oblasti cestování spotřebitelé naleznou v brožuře dTestu „Pomocník na cesty“, která je zdarma k dispozici na www.dtest.cz/cestovatel.

Kontakty pro média:

Lukáš Zelený, zeleny@dtest.cz, tel.: +420 734 710 617
Nikola Švábová, svabova@dtest.cz, tel.: +420 731 789 110

 

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od svého spuštění v roce 2010 této možnosti využily již tisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu dTest. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


Přihlásit