Co se vyplatí ohlídat při volání v zahraničí

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2023 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 11.7.2013   

Ceny volání v zahraničí se díky členství v Evropské unii rok od roku snižují, ochrana proti vysokým účtům ovšem působí jen na jejím území. Stačí zatoužit po exotice a účty za jednotlivé hovory naskakují po desítkách korun. Poradci z dTestu informují, na co je vhodné si při volání v zahraničí dát pozor. 

Od července letošního roku opět klesly regulované ceny pro roaming v Evropské unii. Takzvaný „eurotarif“ má mít automaticky nastaven každý uživatel roamingových služeb a dokud ho sám nezmění, nemusí mít obavu, že jej volání u nejbližších sousedů finančně odrovná. Všichni operátoři zareagovali, ceny snížili a do tarifu zahrnuli i nového člena EU - Chorvatsko. V cenách jsou ovšem až dvoukorunové rozdíly. Během našeho průzkumu jsme objevili jen drobné a spíše formální chyby v cenících. Pokud by operátor přesto místo regulovaného tarifu účtoval vyšší cenu, zákazník má právo vyúčtování reklamovat a požadovat své peníze zpět. Vyřízení reklamace roamingových služeb může trvat až dva měsíce.

V zahraničí mohou přijít velmi draho mobilní data. Evropská úprava chrání proti „šoku z vyúčtování“, a tak nám operátor služby zablokuje, pokud vyčerpáme limit blížící se 50 EUR, více lze účtovat jen s výslovným souhlasem zákazníka. Pravidlo ovšem platí jen v rámci EU, za jejími hranicemi již žádná varování nepřicházejí a zákazníci si musejí stahování dat ohlídat sami. Za 1 MB stažených dat v exotičtějších destinacích přitom operátoři požadují až pět set korun. Spadá sem často i turisty oblíbené Turecko či Tunisko. Lepší je tak chytrým telefonům úplně zakázat stahovat data, nebo si předplatit jejich balíček.

Eurotarif je pojistkou proti drahému roamingu v EU, ale při cestě do konkrétní země se najdou leckdy i levnější varianty telefonování. Pokud operátor nabízejí více variant roamingu, vyplatí se prostudovat podmínky a tarif měnit dle potřeby. Dokonce i v Evropě lze dosáhnout výhodných cen mimo eurotarif.

Přihlásit