Právní poradna dTestu radí a informuje

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Jak postupovat, když i přes veškerou svou snahu  nemůžete uplatnit slevový kupón?  Jak reagovat, když vám prodejce při vracení kupní ceny chce zohlednit opotřebení zboží? Naši poradci vám odpoví.

Před více než rokem jsem si koupila u malého místního prodejce lodičky. Letošní jaro jsem si je však moc neužila, propadl se podpatek u jedné z bot. Reklamace byla vyřízena relativně rychle a závěr prodejce zněl, že mi vrátí peníze. Předložila jsem proto originál kupního dokladu. Od prodejce jsem ovšem dostala kupní cenu sníženou o tři procenta s odůvodněním, že mi musel strhnout poplatek vyžadovaný mojí bankou při tehdejší platbě kartou. Má na to právo? Nikola Š.

Ne. Pokud se prodejce rozhodl zřídit a využívat k placení i platební terminál, jsou mu dobře známy náklady a poplatky s tím spojené. Tento tříprocentní poplatek patří mezi náklady prodejce, které nemůže následně přenášet na zákazníky.

 

Přes slevový portál jsem objednal luxusní víkend pro dvě osoby v lázeňském hotelu. Opakovaně jsem se během platnosti voucheru, která trvala jen několik měsíců, snažil o objednání konkrétního víkendu, ovšem vždy neúspěšně. Ke konci jeho platnosti se mi podařilo jeden termín domluvit, ale v den odjezdu mi volali, že nejsou schopni dohodnutý termín dodržet. Došla mi trpělivost a zaslal jsem odstoupení od smlouvy. Neochotně mi potvrdili, že mi cenu voucheru proplatí, ale až na částku ve výši 10%, kterou mám žádat u slevového portálu. Jde údajně o jeho provizi. Skutečně jsem povinen to řešit i se slevovým portálem? Jiří V.

Rozhodně ne. Slevový portál sice prodej pobytů zprostředkoval, ale vaším smluvním partnerem je provozovatel hotelu, který na základě smlouvy se slevovým portálem má zaplatit za řádně odvedené služby. Pokud si svoji odměnu portál odečetl z výtěžku za prodej voucherů, určitě tak postupoval dle smlouvy, nic to však nemění na tom, že hodnota voucheru vám má být vrácena od smluvního partnera, který měl poskytnout objednaný pobyt, a to v plné výši.

 

Reklamovali jsme s úspěchem křeslo z třídílné sedací soupravy. Ale vzhledem k tomu, že se nevyrábí, rozhodli jsme se odstoupit od celé smlouvy. Prodejce se na to nejdříve netvářil, ale nakonec našim argumentům ustoupil a zbytek sedací soupravy si odvezl. Oznámil nám, že však ve vracené kupní ceně zohlední opotřebení všech dílů. Je to vůbec možné? Alice O.

Ne, opravdu takové jednání možné není. Je-li smlouva rušena odstoupením z důvodu vad zboží, resp. nemožnosti vadnost řešit jiným spotřebitelem žádaným způsobem, například výměnou, je povinností prodávajícího vrátit celou kupní cenu, jako by nikdy ke koupi nedošlo.

 

Uložte si do telefonu číslo poradenské linky dTestu 299 149 009. Každý všední den od 9 do 17 hodin jsou vám k dispozici naši poradci.

Potřebujete-li vyřešit složitější problém, mějte po ruce všechny písemnosti (např. účtenku, smlouvu, záruční list), připravte si stručné shrnutí problému, aby se náš poradce mohl v dané věci rychle zorientovat a poradit vám, jak postupovat.

Přihlásit