Nákup jízdenek na internetu

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.7.2013   

Který tuzemský přepravce vyžaduje vytištěnou jízdenku a komu stačí jen zobrazení v mobilu? U koho je potřeba nastoupit do autobusu s předstihem? Neznalost přepravních podmínek tuzemských dopravců není u spotřebitelů neobvyklá. Může však vést i k tomu, že zákazník neodcestuje.

Prodejci jízdenek si podle zákona mohou určit, zda a jak umožní svým zákazníkům storno. Právníci časopisu dTest se zaměřili na obchodní podmínky největších prodejců jízdenek v oblasti vnitrostátní železniční i autobusové dopravy, aby zjistili, jaké podmínky tento úkon doprovázejí. Stornovat jízdenku lze nejčastěji do půl hodiny před odjezdem, ale podmínky a poplatky se mezi jednotlivými dopravci liší. Při vyplňování objednávky je třeba dávat pozor na zadávané údaje, protože České dráhy a LEO Expres dle přepravních podmínek nevracejí jízdné za špatně vyplněné elektronické jízdenky.


Smluvní přepravní podmínky většiny prodejců čítají desetitisíce znaků. Výjimkou jsou České dráhy, u nichž naši právníci ve smluvní dokumentaci napočítali přes půl milionu znaků. Záludnosti či nezákonné pasáže jsme v podmínkách nenašli. Za zvláštní lze považovat ustanovení Student Agency, podle kterého cestující musí zaujmout své místo nejpozději pět minut před odjezdem. Kdo je zvyklý dobíhat autobus na poslední chvíli, může být nemile překvapen – na místo ztrácí nárok. Pokud je spoj již obsazen, Student Agency vrátí jízdné, ovšem strhne si z něj storno poplatek.


Při nákupu přes internet může být problém vytištění samotné jízdenky. U většiny dopravců však postačí číslo jízdenky nebo její zobrazení například na mobilním telefonu. Pouze Eurolines vyžadují vytištěnou jízdenku vždy. Při nákupu přes portál AMSBUS záleží na jednotlivém dopravci, zda mu stačí pouze kód, což se zákazník dozví během nákupu.

Přihlásit