Jak testujeme komínové digestoře

V TESTU: 5 odsavačů par (šíře 90 cm).

 • PODÍL SKUPIN ZKOUŠEK NA CELKOVÉM HODNOCENÍ
  Funkce 45 %, hluk 20 %, obsluha 25 %, univerzálnost 5 %, provedení 5 %.
 • SNÍŽENÍ HODNOCENÍ
  V případě »dostatečné« funkce nemohlo být celkové hodnocení kvality lepší. Při »nedostatečné« likvidaci mastnost mohla být funkce maximálně o jednu známku lepší. V případě »dostatečné« známky za zápach bylo celkové hodnocení kvality nanejvýš o jednu známku lepší.
 • FUNKCE
  Digestoře byly instalovány a testovány nad elektrickou varnou deskou.
  Likvidace mastnoty: Ve smyslu normy IEC 61 591: 1997 + A 1:2005 se po dobu 30 minut vytvářela na sporáku mastná pára ze směsi oleje z kukuřičných klíčků a vody. Digestoře byly zapnuty na nejvyšší (avšak ne na intenzivní) stupeň, po té ještě běžely po dobu dalších 10 minut. Zjišťovalo se množství mastnot zachycených v tukovém filtru, usazených v přístroji a množství mastnoty, které bez problémů prošlo odsavačem ven.
  Likvidace zápachu: ve smyslu normy IEC 61 591: 1997 + A 1:2005 se po dobu 30 minut vypařovala z hrnce na vaření při teplotě 170 °C aromatická látka (směs vody a metyl-etylketonu). Poté se zjišťovalo, jaké množství aromatické látky během uvedené doby digestoři zlikvidovala a jak dlouho trvalo, než koncentrace zápachu klesla na 15 procent předtím stanovené maximální koncentrace v místnosti.
  Likvidace páry: Posuzovalo se, nakolik dobře přístroje odváděly vodní páru ze čtyři hrnců, ve kterých se vařila voda.
 • HLUK
  Měření akustického výkonu probíhalo ve smyslu normy IEC 60 704 část 1: 1997, a rovněž IEC 60 704-2-13:2000 při nejvyšším stupni (nikoliv při intenzivním). Kromě toho dva odborníci kontrolovali a vyhodnocovali případné další ruchy vydávané přístroji a vibrace.
 • OBSLUHA
  Jeden odborník a čtyři laici (tři ženy a jeden muž) vyhodnocovali mimo jiné montáž, návod k použití, nastavitelné prvky, čištění. Ve smyslu normy IEC 61 591: 1997 se testovalo osvětlení varné desky.
 • UNIVERZÁLNOST
  Posuzovala se variabilita stupňů odvětrávání a doběh větracích ventilátorů.
 • PROVEDENÍ
  Dva odborníci posuzovali vnější a vnitřní zpracování přístrojů, zaměřovali se mj. na ostré rohy a hrany, vyčnívající šrouby a na celkovou kvalitu provedení. Elektrická a mechanická bezpečnost se posuzovala ve smyslu normy EN 60 335-1: 1997; všechny přístroje vyhověly.

Přihlásit