Jak vybrat přepěťovou ochranu

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.6.2013

Výběr přepěťové ochrany 3. stupně, tedy koncové ochrany, která se umisťuje před chráněný přístroj, je poměrně jednoduchý. V testu se totiž ukázalo, že všechny modely dokážou splnit svoje poslání, a citlivá elektronika je tak před přepětím v elektrické síti dobře chráněna.

Na trhu jsou v nabídce buď jednoduché jednozásuvkové „přepěťovky“ nebo vícezásuvkové ochrany na prodlužovačce (4- až 9zásuvkové). Vícezásuvková ochrana se hodí tam, kde budete zapojovat hodně spotřebičů, typicky v pracovně u počítačového stolu nebo v obývacím pokoji u televizního koutku. Přepěťová ochrana na prodlužovačce bývá často sofistikovanější zařízení, které může sloužit i jako filtr EMC (elektromagnetického ruchu). To je důležité pro kvalitní a čistý poslech hudby.

Funkce master/slave u vícezásuvkových ochran je výhodou. Princip funguje tak, že zásuvka „master“ je hlavní a „slave“ jsou podružné. Proud prochází přes master do dalších zásuvek, které se vypnou současně po vypnutí masteru. V praxi se to často využívá opět například v pracovně, kde počítač je master a všechny ostatní spotřebiče (monitor, tiskárna, reprobedny, modem atd.) jsou slave. Díky tomu přístroje v režimu stand-by (pohotovostním režimu) nebudou spotřebovávat energii.

Jednozásuvková přepěťovka slouží sice pro ochranu jednotlivých spotřebičů, ale pokud do ní zapojíte normální prodlužovačku, bude i ta, potažmo přístroje do ní zapojené, chráněna před přepětím v elektrické síti. To je levnější cesta, jak ochránit skupinu spotřebičů. Délka kabelu by však ideálně neměla přesáhnout tři metry.

Základní přepěťová ochrana chrání před přepětím v elektrické síti. Složitější zařízení však mají i ochranu televizní antény, nebo telefonního kabelu. Nejdůležitější je ochrana elektrické sítě, protože to je nejpravděpodobnější cesta, kterou se přepětí dostane „do vaší domácnosti“.

Mimochodem každá domácnost by měla být chráněna instalovanými svodiči přepětí (přepěťovými ochranami) 1. a 2. stupně. Ovšem zjistili jsme, že ne vždy tomu tak je. Z toho důvodu jsme testovali ochrany i na větší přepětí, než které by měly podle směrnic zvládnout. Pokud první dva stupně ochrany chybějí, kupte pokud možno tu nejsilnější ochranu 3. stupně, například Brennenstuhl nebo Monster Cable.

Databáze testovaných výrobků

Přepěťové ochrany (8 výrobků)
poslední aktualizace: 27.6.2013


Přihlásit