Jak vybrat dětský cyklovozík

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2022 Obsah květnového dTestu

Aktualizováno: 20.6.2019

Pořídit dětský vozík za kolo není zrovna levnou záležitostí, a když jsou navíc na trhu modely, mezi nimiž je rozdíl v ceně v řádu tisíců korun, vyplatí se dobře vybírat. Poradíme vám, co by kvalitní a hlavně bezpečný vozík za kolo měl mít.

Parkovací brzda je velmi užitečnou pomůckou při nakládání dítěte do vozíku. Když vozík nebude zabrzděn, může vám ujíždět. Její hlavní využití však přijde na řadu ve chvíli, kdy vozík přestavíte na kočárek, případně joggingový set. To pak bude jediný způsob, jak ho udržet v klidu například ve svahu. (Mimochodem přítomnost parkovací brzdy na vozíku je vyžadována normou.

Ne všechny vozíky nabízejí možnost přestavby, některé jsou však dodávány přímo s potřebnými díly na proměnu v kočárek nebo joggingový set na běhání. To je určitě výhodou, protože až pojedete na dovolenou, stačí vzít vozík a kočárek nechat doma.

Vhodně navržené odkláněcí zařízení, tedy konstrukční prvek, který zamezí vniknutí svislé překážky mezi kolo a kabinu přívěsu, je nezbytnou součástí kvalitního vozíku. Už na první pohled je zřejmé, zdali je navrženo správně a bude plnit svoji funkci, nebo je tam jen „na oko“ kvůli normě. Takzvané odkláněcí zařízení musí, jednoduše řečeno, vyplnit nebo uzavřít mezeru mezi kolem a kabinou natolik, aby v žádné situaci nemohlo dojít k možnému riziku vniknutí svislé překážky do nechtěného prostoru – přestavte si následky, kdyby například při špatném zatáčení vnikla mezi kolo a kabinu vozíku svislá dopravní značka. To by bylo škody nebo bolesti.

Aby dítě/děti (záleží na počtu míst ve vozíku) v letních dnech netrpěly v nevětratelném vozíku, je důležité, aby měl zajištěnu cirkulaci vzduchu vhodnými větracími otvory. Ty by však zároveň neměly snižovat jeho voděodolnost, tedy ochranu kabiny proti zatečení vody, protože za deštivého počasí se zase může kabina vozíku bez dostatečného proudění vzduchu zapařovat a to se jistě dětem líbit nebude. Ochrana proti slunci by také neměla být opomenuta, a to minimálně přítomností ztmavených bočních oken/slíd.

Na první pohled maličkost, ale po delší době užitečná informace – na vozíku by měly být přehledně znázorněné informace o jeho použití, například maximální zatížení vozíku, výška a věk dítěte atd. Vozík přece jen nebudete používat každý den a po čase můžete zapomenout, jaká je například horní hranice nosnosti vozíku.

Databáze testovaných výrobků

Dětské cyklovozíky (11 výrobků)
poslední aktualizace: 27.6.2019


Přihlásit