Test přepěťových ochran 2013

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2013

Jednoduchá zásuvka nebo prodlužovačka s více zásuvkami, zjistili jsme, že každá zvládne dobře ochránit citlivou elektroniku ve vaší domácnosti před přepětím v elektrické síti. Rozdíly byly minimální. Některé modely mohou sloužit i jako filtry elektromagnetického ruchu, ovšem to se pak výrazně projeví na ceně. Tady naopak byly velké rozdíly. Přinášíme vám výsledky osmi přepěťových ochran 3. stupně.

Citlivá elektronika, například audio technika, televize, počítač a další spotřebiče, je náchylná k výkyvům napětí v elektrické sítí, k takzvanému přepětí. To může vzniknout například po úderu blesku do „drátů vysokého napětí“. Jako ochrana před ním slouží přepěťové ochrany neboli svodiče přepětí. Existují tři stupně této ochrany, my jsme testovali až ten poslední, třetí. O předchozích dvou totiž běžný spotřebitel ani neví.

Při testu se ukázalo, že všechny „přepěťovky“ plní svoji funkci dobře, ba naopak mnoho z nich si poradí i s většími energetickými pulzy, než požadují směrnice. Nevýhodou je, že se nedají opravit.

Jako u všech spotřebičů jsme měřili spotřebu v pohotovostním stavu (stand-by). Zjistili jsme, že některé modely mají nečekaný apetit, ale i přesto dokážou ve výsledku přinést pozitivní efekt v podobě snížení výdajů za elektřinu.


Databáze testovaných výrobků

Přepěťové ochrany (8 výrobků)
poslední aktualizace: 27.6.2013


Přihlásit