Test opalovacích přípravků 2013

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2013

Většina opalovacích prostředků poskytuje dobrou ochranu před následky slunění. Černé ovce lze nalézt mezi levnými i drahými prostředky. Známku dostatečně za horší než deklarovanou ochranu získaly dva přípravky z osmnácti testovaných. Letos jsme se poprvé zaměřili na přítomnost potenciálně rizikových chemických látek. Pět testovaných přípravků obsahovalo chemické přísady, kterým je bezpečnější se vyhnout. Výrobci, zejména drahé kosmetiky, nevěnují pozornost uživatelským instrukcím ani varováním, které by měly být na výrobcích vždy uvedeny.

Ne všechny opalovací přípravky jsou správně označeny. I v letošním testu jsme narazili na dva výrobky, které neposkytují takovou míru ochrany, jakou deklarují na obalu. Kromě toho většina výrobců neuvádí na svých výrobcách správné a úplné údaje o používání opalovacích přípravků.

Test se zaměřil i na přítomnost potenciálně rizikových látek, konzervantů nebo UV filtrů. Některé chemické látky mohou mít negativní účinky na lidské zdraví a obezřetný spotřebitel by si měl vybrat výrobky bez obsahu těchto látek.

Mezi levnou a drahou kosmetikou nemusí být žádný rozdíl. Nejlepší kosmetické vlastnosti má jeden z nejlevnějších testovaných přípravků, zcela naopak propadl jeden z nejdražších. Mezi stejně kvalitními opalovacími přípravky jsou přitom několikanásobné cenové rozdíly.


Testované výrobky - opalovací přípravky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Opalovací přípravky 2013 (18 výrobků)
poslední aktualizace: 27.6.2013


Přihlásit