Finance: Dodavatelé plynu

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2013

Jedni platí tučné složenky za nedoplatky, druhým se na účet vracejí peníze. V čem je rozdíl? Kromě výše zaplacených záloh a samotné spotřeby ho hledejme u dodavatele. Správný výběr vašeho dodavatele plynu vám může ušetřit tisíce korun ročně. A pokud plyn ve vaší domácnosti používáte nejen na vaření, ale také na topení a ohřev vody, úspora může přesáhnout i deset tisíc.

Karty drží dodavatelé

V podstatě se bojuje o většinu ceny zemního plynu. Zhruba pětinu tvoří regulovaná složka. S tou dodavatelé nic neudělají, počítá ji Energetický regulační úřad. Zahrnuje přepravu a distribuci plynu a také poplatek Operátorovi trhu. Až 80 % ceny potom tvoří neregulovaná složka, jejíž výši stanovuje právě dodavatel. Kromě samotné ceny, za kterou plyn aktuálně nakupuje, zohlední také předpokládaný vývoj, současné zásoby a v neposlední řadě ceny konkurence.

 

Chcete změnu?

Nejdříve byste měli vypovědět stávající smlouvu. Počítejte, že výpovědní lhůty začínají na 3 měsících, ale nemusejí na této hranici končit.

Při porovnávání vám mohou pomoci tabulky, které postupně budeme rozšiřovat na našem webu (ilustrační tabulky najdete dole pod článkem). Ani ty však nejsou všeříkající. Dodavatel, který se pro zvolený tarif jeví jako nejlevnější, může být při vyšší spotřebě nevýhodný. A totéž platí při porovnání napříč kraji. Navíc aktuální cena neříká nic o vývoji v čase. Některé firmy jsou levné jen do té doby, než nalákají dostatek zákazníků.

Kromě ceny jsou proto vodítkem i reference. Ptejte se známých, sousedů, hledejte články o zvoleném dodavateli a čtěte recenze a diskuse na internetu. Přestože je trh s plynem zatím „mladý“, licenci na dodávku plynu má dnes už 190 subjektů. Ačkoliv ne každý v oboru skutečně podniká, i mezi několika desítkami reálných dodavatelů se najdou nepoctivci.

Solidní společnost vás naopak odmění nejen stabilně nízkou cenou, ale také komfortem. Standardně například vypoví smlouvu u vašeho bývalého dodavatele a vy de facto nemusíte dělat nic jiného, než podepsat smlouvu novou a vyřešit případné přeplatky/nedoplatky u minulé firmy.

 

Postřehy z průzkumu
  • Najít ceník na webu bývá nezřídka problém. Dalším oříškem pak je vyznat se v něm. Velmi nepřehledný je například ceník Pražské plynárenské.
  • Méně je někdy více. Široká nabídka může být vítaná, ale deset produktů od RWE už velmi komplikuje porovnání – zvlášť pro laiky.
  • Bicorn nabízí pouze smlouvu na tři roky – nic míň, nic víc.
  • ČEC v cenách značně převyšuje ostatní. Zvažte, jestli někdy použijete balíčkované služby „zdarma“.

 

Jak se na spotřebitele volá, tak se spotřebitel brání

Od poloviny roku 2011 platí novela energetického zákona, která dala zákazníkům do ruky bič na dodavatele energií obecně. Pokud změní ceny nebo všeobecné obchodní podmínky, braňte se.

Každý dodavatel je vám povinen oznámit takové změny nejpozději třicet dní před nabytím jejich účinnosti. Vy pak nejpozději deset dní před avizovaným datem můžete vypovědět smlouvu. A pokud tak učiníte, žádných pokut se bát nemusíte. Když společnost změny dopředu neoznámí, máte na výpověď dokonce tři měsíce.

Účinně se můžete bránit také neuváženému rozhodnutí v případě podomního prodeje. Vzpomínáte na formulku „smlouva uzavřená mimo prostory obvyklé k podnikání“? Platí i pro obchodníky s plynem. Spotřebitel má u smlouvy na dodávku elektřiny a plynu rozšířené právo od ní odstoupit, pokud byla uzavřena mimo prostory obvyklé k podnikání. Odstoupit je možné písemně bez uvedení důvodu a bez jakékoliv sankce ve lhůtě do 5 dnů před zahájením dodávky elektřiny nebo plynu. Ačkoliv stačí odstoupení před uplynutím této lhůty odeslat, doporučujeme to rozhodně nenechávat na poslední chvíli.

 

Je nejvyšší čas

V létě toho asi moc neprotopíte a plynový sporák nemá závratnou spotřebu. Přesto je právě teď ta nejlepší doba na změnu dodavatele. Smlouvy s dodavateli mají typicky výpovědní lhůtu 3 měsíce. A pokud se podíváte do kalendáře, zhruba za čtvrt roku začne topná sezóna.

 

Pozor, čtěte důkladně!
  • Podvody: Někteří podomní prodejci útočí zejména na starší lidi. Nebojí se legitimovat falešnou průkazkou současného dodavatele a k podpisu předloží „jen“ domnělou zprávu o stavu plynoměru. Ovšem ve skutečnosti jde o zcela novou smlouvu s jiným dodavatelem. Než to zákazník zjistí, propásne veškeré termíny pro vypovězení smlouvy.
     
  • Výpovědní lhůty: Bývají tříměsíční, ale mohou být i mnohem delší. Nabízí se proto otázka, proč si vás chce dodavatel takto pojistit.
     
  • Revolving: Dejte si pozor na automatické prodlužování smluv na dobu určitou. Některé vás mohou uvázat na další období, pokud výslovně neodmítnete jejich obnovení.
     
  • Aktivační poplatky: Měly by vás vyjít na několik set korun, u zákazníků s větším odběrem jsou vyšší. Z praxe jsou však známy případy, kdy poplatek dosahuje řádu tisíců.


Přihlásit