dTest: Drůbežáři dávají do krmiva slepic barvivo

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Vydáno: 11.6.2013   

Podle časopisu dTest dopomáhají některým vejcím z české maloobchodní sítě k tmavě oranžovým žloutkům barviva, přidaná do krmiva nosnic. Jeden z drůbežářů nepravdivě deklaroval obohacení vajec omega 3 mastnými kyselinami.

Barvivo nalezené ve žloutcích se nazývá kanthaxanthin a je označované též jako E 161 g. Spektrální analýzou bylo toto barvivo nalezeno v polovině testovaných vajec. V testu bylo prověřeno 11 výrobků s označením čerstvá vejce z různých typů ustájení od klecových po biochovy. Hodnocena byla i vejce od jednoho drobného chovatele.

„Nejtmavší žloutky měla vejce z klecových chovů, právě ta však byla přibarvena kanthaxanthinem,“ uvádí redaktor časopisu dTest Václav Beneš. Nejsvětlejší žloutky měla biovejce od nosnic z ekologického chovu, kde je kanthaxanthin zakázán a laboratoř ho v těchto vejcích nenašla. Bez umělé příkrasy se obešla i vejce ze tří nebiochovů a také vejce drobného chovatele s pěkně vybarvenými žloutky.

Barvivo kanthaxanthin přirozeně obsahují některé mořské řasy a houby, avšak vyrábí se i synteticky. Ve vejcích se bez zásahu člověka nevyskytuje. V Evropské unii je přípravek povolen pro výživu některých zvířat včetně drůbeže, jeho množství v krmivu však nesmí překročit stanovené limity. „Spotřebitele můžeme uklidnit, že nalezené hladiny kanthaxanthinu v testovaných vejcích nepředstavují riziko pro lidské zdraví a s rezervou vyhověly limitu pro přijatelnou denní dávku pro člověka,“ dodává Václav Beneš.

Dva z producentů vajec na obalu deklarovali, že jsou jejich vejce obohacena zdravotně prospěšnými omega 3 mastnými kyselinami, testy však ukázaly, že pravdu měl jen jeden z nich. Druhý neměl ve svém výrobku omega 3 mastných kyselin o nic víc než ostatní, přisuzoval tedy vejcím neexistující vlastnost.

Kontakty pro média:                       

Václav Beneš, beneš@dtest.cz, tel.: +420 604 660 290

 

.

Přihlásit