Pití v létě: Místo limonády raději čaj nebo pivo

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

V horkých letních dnech je nutné dodržovat pitný režim, tedy přijímat dostatečné množství tekutin v zásadě všeho druhu. Odborníci doporučují dát si čaj nebo i „národní nápoj“ – pivo.

S konzumací alkoholu to nepřehánějte

Málokterá oblast potravinářství je prozkoumána tak jako výroba a důsledky konzumace alkoholu. Mimo jiné i proto, že jeho prodej je neustále nutné obhajovat před zastánci úplné abstinence. Alkohol v přiměřeném množství lidskému organismu však nejenže neškodí, ale naopak mu dodává řadu potřebných látek prospěšných pro zdraví i psychickou pohodu. 

S konzumací alkoholu se to samozřejmě nesmí přehánět. Míra odolnosti jedince je sice individuální, přesto existují obecně stanovené dávky alkoholu, které již mohou škodit zdraví. Za takové se považuje 40 gramů čistého lihu denně u mužů a 20 gramů u žen. Důležitá je také návykovost na alkohol – podle obecně platných zásad může závislost vzniknout při denní konzumaci 20 gramů čistého alkoholu u mužů a 18 gramů u žen. Za umírněnou konzumaci alkoholu, při které se projevují jeho pozitivní dietetické účinky, lze považovat dvě piva, dvě deci vína nebo panáka lihoviny denně.

 

Pití piva má i zdravotní pozitiva

LETNÍ SPECIÁL
Léto je obdobím prázdnin, dovolených a odpočinku, tedy veskrze příjemných věcí. Spousta letních aktivit přitom souvisí s výběrem zboží, služeb a spotřebitelskými právy. Aby vaše léto bylo skutečně plné samých příjemných zážitků, připravili jsme pro vás internetový letní speciál – výběr testů a článků s tématy, která s létem souvisí, přehledně členěný podle činností, kterým se v létě věnujete.
Další články z letního speciálu najdete zde.

Pivo skupiny „pilsner českého typu“, čili pivo vyráběné v ČR, má některé specifické vlastnosti, které jsou dány jednak technologií výroby a také použitými surovinami, především pak aromatických chmelů typu žatecký poloraný červeňák. Konzumace piva je formou prevence proti ateroskleróze. Díky tomu se snižuje výskyt ischemické choroby srdeční, úmrtnost na akutní infarkt myokardu a cévní mozkové příhody. Mírná konzumace piva vede k poklesu krevního tlaku v důsledku rozšíření cév a změn ve vodním a minerálovém hospodářství.

Po požití piva se snižuje hladina krevního cukru, což společně s lepším využitím inzulínu příznivě ovlivňuje metabolizmus cukrů a tuků. Pivo neobsahuje cholesterol ani jiné tuky a je kaloricky chudší než třeba jablečná šťáva, mléko či kolové nápoje. Pivo je vhodný prostředek působící proti stresu, odstraňuje napětí, povzbuzuje chuť a trávení, takže jeho konzumace je vhodná v případě některých onemocněních zažívacího traktu. Svými vlastnostmi – močopudností a zvýšeným vylučováním žluče – působí také proti vzniku žlučových a močových kamenů.

Antioxidační účinky některých látek mohou bránit rozvoji rakovinotvorného bujení a dostatečné množství a vhodný poměr minerálů a vitamínů zpomaluje proces osteoporózy (řídnutí kostí). Pivo obsahuje velké množství důležitých minerálních a stopových látek (zvláště draslík a hořčík) nezbytných ke správné funkci všech orgánů v těle. Hojně jsou v něm také zastoupeny vitamíny, zvláště řady B.

 

Pivo a ženy

Ačkoli je zejména v našich zemích konzumace piva spojena především s mužskou částí populace, je pití piva v praxi překvapivě vhodnější pro ženy. Ty od jeho konzumace odrazují zejména pohledy na břišní partie jejich protějšků, jenže „pivní břicha“ nejsou způsobena látkovou skladbou tohoto moku, ale spíše konzumovaným objemem.

Pivo obsahuje 92 procent vody, takže zdaleka není tak energetické, jak se někteří lidé domnívají. V půllitru desítky je v průměru okolo 200 kcal energie, zatímco v půllitru ovocné šťávy nebo mléka okolo 250 kcal a v půllitru vína dokonce 300 kcal energie. Podíl energie z cukrů na celkovém obsahu energie v pivu je 60 procent. Pivo přitom obsahuje jak cukry jednoduché, které se spalují rychle, tak pomalé cukry zvané dextriny, z nichž se uvolňuje energie ještě dlouho po požití. Tím zajišťuje dodávku energie do těla nejen těsně po napití, ale i později. Cukry se v těle nehromadí, rovnoměrně se spalují a nepřeměňují se na obávaný tuk.

Při odbourávání alkoholu účinkem enzymu dehydrogenázy vznikají volné radikály, které vstupují do rozkladných procesů tuků, a tím urychlují jejich energetické využití, namísto aby se tuky ukládaly. Proto někteří dietologové doporučují fyzicky aktivním lidem třetinku piva jako vhodný iontový nápoj, který prodlužuje periodu spalování tuků nastartovanou kondičním cvičením.

Pro ženy pijící pivo je důležitý také obsah kyseliny listové – vitamínu ze skupiny B. Potřebují ji především ženy v reprodukčním věku, které mohou otěhotnět. Nedostatek této kyseliny prokazatelně způsobuje vyšší riziko (až o 50 procent) některých vývojových poruch u novorozenců, například rozštěpů páteře a patra.

Z pivovarských kvasnic přechází do piva také vzácný chróm, kterého je v běžné stravě stále větší nedostatek, i když jeho denní potřeba nepřevyšuje desítky mikrogramů. Právě tento stopový prvek podporuje aktivitu hormonu insulin regulujícího hladinu cukru v krvi. Je-li chrómu nedostatek, hladina cukru může být rozkolísaná, což vede k pocitům neodolatelných chutí zejména na sladké – praktickým důsledkem je pak obezita.

 

Blahodárný čaj

Zřejmě vůbec nejlepším nápojem, vhodným právě pro horké letní dny, je klasický čaj. Tedy skutečný čaj, ne ledové nápoje, který mají tento pojem v názvu, nebo výtažky, odvary či granule s ingrediencemi bylin, které nemají s čajovníkem nic společného. Čaj patří k nejstarším lidským nápojům vůbec a jeho konzumace mimo jiné podporuje dýchání, což se hodí kdykoli, ale v létě zejména.

Blahodárné účinky čaje na lidský organismus jsou ovšem mnohem širší. Již staří Číňané ho používali při léčení kožních onemocnění, po staletí se čaj pokládá za účinný prostředek při snižování únavy a používá se při léčení střevních i žaludečních onemocnění. To platí zejména o zeleném čaji, při jehož zpracování se narozdíl od černého čaje neporušují a nefermentují čajové lístky, které se rychle po sklizni suší. Odborníci dokazují, že zelený čaj má v porovnání s černým čajem zhruba desetinásobný obsah vitamínů.

Čaj obsahuje téměř 130 chemických látek, z nichž nejvýznamnější jsou třísloviny a jejich sloučeniny. Právě třísloviny blahodárně ovlivňují trávení, protože jsou schopny vázat a odvádět z organismu škodlivé látky. Dodávají ale čaji trpkou příchuť. Množství tříslovin v čaji lze ovlivnit dobou vyluhování – po dvou až třech minutách se vyluhují zejména aromatické látky, při prodloužení doby vyluhování na 5 až 6 minut vyluhujeme i třísloviny.

Čaj obsahuje také vitamíny skupiny B, zejména B1 a B2, dále A, C a P (bioflavonoidy). Především v obsahu vitamínu P nemá čaj mezi rostlinami konkurenci, navíc vitamín P ve spojení s vitamínem C přispívá ke hromadění kyseliny askorbové, čímž se posiluje odolnost organismu proti infekčním chorobám. Čaj je znám jako prostředek vyvolávající pocení, proto se doporučuje při chřipce nebo při teplotách doprovázejících nemoci dýchacího ústrojí. Konzumace čaje také povzbuzuje činnost mozku, podporuje srdeční činnost a rozšiřuje mozkové cévy, což částečně snižuje bolesti hlavy a únavu.

 

Prevence proti nežádoucím bakteriím

Patrně nejlepší vlastností čaje je jeho schopnost likvidovat různé člověku nebezpečné patogeny, jako jsou například Listerie. To je důležité především v současnosti, kdy roste obliba rychlého občerstvení, které je živnou půdou pro výskyt nežádoucích bakterií všeho druhu. A čaj umí bojovat skoro se všemi. Zabraňuje například i růstu bakterií, které způsobují problémy s páchnoucím dechem. Polyfenoly obsažené v čaji zabraňují jak růstu bakterií odpovědných za nepříjemný dech, tak bakteriální produkci páchnoucích látek.

Výsledky vědeckých studií navíc potvrdily, že černý čaj potlačuje růst bakterií v zubním plaku a že vyplachování úst černým čajem omezuje tvorbu plaku a produkci kyselin, které způsobují kažení zubů. Polyfenoly přítomné v čaji zahrnují katechiny a theaflaviny, přičemž katechiny se nalézají jak v zeleném, tak i v černém čaji. Theaflaviny jsou hlavně v čaji černém.

A nakonec jedno pozitivum čaje týkající se hormonální oblasti. Kvalitní černý čaj s obsahem manganu zvyšuje hladinu testosteronu.


Přihlásit