Chraňte své děti před sluncem, poradíme jak

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2022 Obsah prosincového dTestu

Letní slunce a opalování představují pro lidský organismus v mnoha ohledech nebezpečí. To, jak před slunečním zářením chráníte své děti, má navíc zásadní vliv na jejich zdraví v budoucnosti. Vhodný opalovací krém přitom není zdaleka to jediné, na co byste měli v souvislosti s dětmi a sluncem myslet.

Počet spálení kůže či vystavení vysokým dávkám UVB záření v dětském věku negativně působí na imunitní systém a zvyšuje riziko pozdějšího vzniku rakoviny kůže. Narušení imunitního systému UVB zářením se v dětském věku může projevit destrukcí řetězců jádrových kyselin v množících se buňkách kůže. Pigmentové buňky s porušenou DNA se v průběhu života dále množí a defektní informace se přepisuje do genetického materiálu následujících generací buněk. Při vzniku další mutace se defekt rozšiřuje, a když překročí toleranční hranici, může vzniknout nádorová buňka. Oslabení imunity se přitom projevuje v celém organismu.

Negativním aspektům slunečního záření lze u dětí (i dospělých) do určité míry předcházet použitím kvalitní kosmetiky s ochranou před UVB a UVA zářením. Použití ochranného přípravku však nemusí znamenat vítězství – to pokud je přípravek nedostatečně účinný nebo pokud nedodržíte zásady správného používání. K nejčastějším prohřeškům patří vynechání některých oblastí těla (byť sluneční paprsky si nevybírají a pronikají i oblečením), nedodržení doporučeného množství pro aplikaci (je ve skutečnosti překvapivě velké) a především nedodržení pravidelných intervalů pro opakovanou aplikaci. Obnovení ochranné vrstvy je přitom nutné zejména po koupání.

LETNÍ SPECIÁL
Léto je obdobím prázdnin, dovolených a odpočinku, tedy veskrze příjemných věcí. Spousta letních aktivit přitom souvisí s výběrem zboží, služeb a spotřebitelskými právy. Aby vaše léto bylo skutečně plné samých příjemných zážitků, připravili jsme pro vás internetový letní speciál – výběr testů a článků s tématy, která s létem souvisí, přehledně členěný podle činností, kterým se v létě věnujete.
Další články z letního speciálu najdete zde.

Bezpečný pobyt na slunci sobě a svým dětem zaručíte, budete-li dodržovat následující zásady:

  • Děti do jednoho roku nikdy nevystavujte sluníčku! V raném věku se zvyšuje riziko pozdějšího onemocnění rakovinou kůže.
  • Děti do tří let se mohou na slunci zdržovat jen krátkou chvíli, vždy chráněné přípravky na opalování s vysokým ochranným faktorem, v lehkém oblečení, s kloboučkem a slunečními brýlemi.
  • Pro starší děti a dospělé platí, že čas mezi 11. a 15. hodinou by se měl trávit ve stínu.
  • Ochranná kosmetika a oblečení jsou nutností i ve stínu.
  • Nespoléhejte se pouze na ochranu textilií. Bavlna například propouští ještě asi 10 % ultrafialového záření, mokré tričko propustí dokonce až 20 % záření.
  • Vybírejte kosmetiku s vysokým ochranným faktorem a přihlížejte vždy k fototypu. Nezapomeňte, že u moře a na horách slunce svítí mnohem intenzivněji.
  • Nešetřete! Vtírejte krémy či mléka do pokožky co nejčastěji (třeba i každé dvě hodiny) a v dostatečném, výrobcem doporučeném množství. Pamatujte si však, že několikanásobná aplikace neprodlužuje dobu pobytu na slunci.
  • Deklarace o voděodolnosti znamená, že opalovací přípravek chrání kůži po dobu koupání. Aplikaci je třeba po koupání zopakovat.
  • Kůže je po pobytu na slunci vysušená. Večer po umytí namažte děti i sebe hydratačními či promašťovacími kosmetickými přípravky.
  • Při vyšší intenzitě slunečního záření používejte ochranné opalovací přípravky vždy, když se pohybujete venku, nikoli pouze při „opékání se“ na pláži nebo při vysokohorských túrách.

Přihlásit