Test dětských autosedaček 2013

V každoročním testu dětských autosedaček, odborně řečeno dětských zádržných systémů, jsme tentokrát podrobili důkladným zkouškám 15 modelů. Jako vždy jsme se zaměřili na úroveň ochrany, jednoduchost použití, ergonomii, kvalitu zpracování, údržbu a také na obsah nežádoucích látek. Dvě sedačky dosáhly celkového hodnocení velmi dobře a devět dobře, nepropadla ani jedna. 

Dobrá rada

Pořiďte si autosedačku i se základnou. Ta může zůstat připevněna v autě v isofixových úchytech a sedačka i s dítětem se jednoduše vycvakne. Opětovná instalace sedačky je pak otázkou několika vteřin. Tuto možnost nabízí celkem šest modelů, z pohledu pořizovací ceny vyjdou nejlépe dva: Peg Pérego Viaggio 1 DUO-FIX K (dobře, 5040 Kč + 2690 Kč cena základny) a Casual-play Baby (dobře, 4960 Kč + 2790 Kč cena základny).

Nejlepší hodnocení si odnesla autosedačka Kiddy Phoenixfix Pro 2 (velmi dobře, 5570 Kč) a stala se vítězem testu. Dobrou koupí je rozhodně univerzální autosedačka Recaro Monza Nova IS (dobře, 6100 Kč) pro děti od 9 do 36 kilogramů (I/II/III), která roste s vaším dítětem. Pro nejmenší, například pro nedonošené novorozence se hodí korbička pro miminka do 10 kilogramů Bébé Confort Compact Safety (dobře, 4400 Kč). Obě posledně jmenované sedačky dosáhly stejného hodnocení (dobře 73 %).V našem posledním testu dětských autosedaček jsme vás informovali o novém předpisu Evropské hospodářské komory OSN, který má nahradit současnou normu UN ECE R44. Vejít v platnost by měla pravděpodobně 9. července letošního roku a přináší s sebou důležité změny. Po několikaletém úsilí se spotřebitelským organizacím ve spolupráci s autokluby konečně podařilo prosadit požadavek na zařazení bočních nárazových zkoušek do homologačních testů nových modelů autosedaček. Pro bezpečnost je to obrovský krok vpřed.

Další změnou je konec rozdělení autosedaček do skupin podle váhy dítěte (0, I, II nebo III), teď bude rozhodující výška. Výrobci dostanou volnou ruku v určování „kategorií“ sedaček, které budou nově uvádět na trh – například budeme vídat sedačky pro děti od 40 do 100 centimetrů. V pořadí třetí novinkou je povinnost převážet všechny děti do 15 měsíců v bezpečnější poloze proti směru jízdy – zátěž na jejich nedostatečně vyvinutou krční páteř je při nárazu minimální, protože sedačka podpírá celé tělo a pohyb mezi hlavičkou a horní částí těla zcela eliminuje.

 

Hmotnostní skupiny autosedaček

0    – pro miminka do 10 kg (od narození do 1 roku)
0+  – pro miminka do 13 kg (do 12 až 18 měsíců)
I    – pro děti od 9 do 18 kg (zhruba od 1 do 4 let)
II   – pro děti od 15 do 25 kg (zhruba od 3 do 7 let)
III – pro děti od 22 do 36 kg (zhruba od 6 do 12 let)

 

A poslední novinkou je, že dětské autosedačky se systémem isofix a podpůrnou nohou mohou také získat označení „polouniverzální“, jestliže vozidla, ve kterých budou používány, budou mít pro ně uzpůsobená sedadla a také podlahu (budou označeny „i-size compatible“). První vozidla s těmito sedadly by se měla objevit až v roce 2014. Do té doby budou nové autosedačky použitelné pouze s omezeným počtem kompatibilních vozů.

Rodiče, kteří právě zvažují koupi nové sedačky, se nemusejí obávat, že budou muset hledat modely homologované podle nové směrnice. Stále budou v prodeji „ty staré“ (podle normy ECE R44) a jejich používání nebude nijak omezováno. Ani modely v našem testu nenesou označení i-size. Test těchto sedaček připravujeme na druhou polovinu letošního roku.

 Přestože je sedačka Jané Strata určena pro novorozence, pásy nelze pevně utáhnout.
 

Ochrana nade vše

Nově otestované autosedačky poskytnou vašim ratolestem ve většině případů velmi dobrou nebo dobrou ochranu, takže při nehodě by měly být účinně chráněny. Jeden model, naštěstí pouze jeden jediný, však poskytuje téměř nedostatečnou míru ochrany – zjistili jsme, že při bočním nárazovém testu se sedačka Jané Strata na jedné straně utrhla z isofixové základny, a to by mohlo mít vážné následky. Při čelním nárazu však ochrání dítě velmi dobře. U tohoto modelu jsme zaznamenali ještě další nedostatek, tentokrát na pětibodových integrovaných pásech. Ty nelze dostatečně utáhnout na novorozence (viz obrázek) a kvůli nadměrnému pohybu hrozí poranění krční páteře.

Model Graco Coast je z pohledu výsledků při nárazových zkouškách celkově nejhorší. Při bočním nárazu jsme udělili známku uspokojivě, při čelním pouze dostatečně. A poměrně vážné nedostatky jsme našli také u sedačky Chicco Oasys 2/3. Při nárazových zkouškách bezpečnostní pás vozu pokaždé sklouzl do oblasti břicha, kde by mohl způsobit vnitřní poranění.

Naopak vůbec nejvyšší hodnocení získala sedačka Kiddy Phoenixfix Pro 2. Nárazové zkoušky (čelní i boční) zvládla na výbornou, a to jak v případě ukotvení do isofixových bodů, tak při uchycení pouze pásem vozidla – v této konfiguraci se však snižuje stabilita sedačky. Ani při praktických zkouškách jsme nenašli žádné mínusy. Korbička Bébé Confort Compact Safety pro ta nejmenší miminka do 10 kilogramů je sice prostorově náročná – poutá se dvěma pásy vozu a zabere dvě sedadla, ale poskytuje téměř srovnatelnou ochranu jako ty nejlépe hodnocené sedačky, které se instalují proti směru jízdy.

 

Spící dítě a boční náraz – špatná kombinace

Autosedačky pro větší věkové i váhové rozpětí dítěte, například pro skupiny II/III nebo I/II/III, lze do vozu nainstalovat bez zádové opěrky pouze jako podsedák. Minimální výška dítěte by v takovém případě měla být 135 centimetrů, aby pás vozu vedl ideálně přes klíční kost. Tento způsob přepravy dítěte opakovaně nedoporučujeme, protože při bočním nárazu je hlava a horní část těla zcela nechráněna a silně narazí do dveří. A nepomůže ani sebelepší kombinace airbagů, protože jak jsme při testu zjistili, hlava dítěte přesně trefí mezeru mezi horním hlavovým (záclonovým) airbagem a bočním airbagem, který se vystřeluje ze zádové opěrky. Autosedačka se zádovou opěrkou navíc dobře podpírá spící dítě a zajišťuje optimální vedení bezpečnostního pásu. Airbag je tedy jen doplňkem k dobré autosedačce.

 Sedačka Cybex Sirona se dá otáčet v isofixové základně. To jednak usnadňuje poutání dítěte a zároveň umožňuje převoz v poloze proti směru jízdy, což je při čelním nárazu vhodnější pozice než po směru jízdy. Krční partie jsou v tomto věku stále velmi zranitelné. Navíc sedačka Cybex jako jediná z testovaných unese 18kilové dítě, zatímco všechny ostatní, ve kterých se dítě může převážet proti směru jízdy, jsou konstruovány maximálně na 13 kilogramů váhy.
 

Jen správně instalovaná sedačka ochrání

Stejný podíl, jaký má na výsledném hodnocení ochrana dítěte, má i jednoduchost instalace a ergonomie. Tedy rovnou polovinu. Instalace musí být intuitivní a měla by se skládat z co nejméně kroků. Ergonomie, jinými slovy to, jak autosedačka vyhovuje dítěti, je dalším faktorem bezpečného převozu. Jedině když dítě sedí v poloze zamýšlené výrobcem, dokážou integrované pásy a boční výplně poskytnout maximální míru ochrany.

Rodiče často dělají při instalaci sedačky pro nejmenší miminka, takzvané korbičky, tu chybu, že umístí sedačku do vozu ve špatném směru. Když pak poutají sedačku bezpečnostním pásem, spletou vedení pásu a zamění ramenní část za břišní. Podobným chybám se lze jednoduše vyhnout, pokud zakoupíte autosedačku i se základnou – ta totiž zůstává upevněna v autě v isofixových úchytech a sedačka se do ní jednoduše zacvakne. Riziko chybné instalace je pak minimální. To je případ modelů Peg Perego Primo Viaggio SL a Viaggio1 DUO-FIX K, Concord Air, Concord Ultimax, Casualplay Baby a zmiňované Jané Strata.

Všechny testované modely kromě autosedaček Recaro, Chicco a Concord Ultimax jsou dostatečně prostorné, a díky tomu „porostou s vaším dítětem“. Pohodlné budou jak pro vysoké hubeňoury, tak baculatá mrňata, pro která jsou sedačky vyšších skupin ještě nevyhovující.

Zajímavé je, že riziko poranění je vyšší na spodní hranici váhového rozpětí sedačky než na horní, takže doporučujeme měnit sedačku co nejpozději. Z pohledu poskytované bezpečnosti pro vaše dítě je to lepší.

 

Už třetí rok po sobě sledujeme množství nežádoucích látek obsažených v materiálech, s nimiž přijde dítě při pobytu v sedačce do styku, tedy především v potahu, polstrování a pásech. Pouze sedačky Concord obsahovaly lehce zvýšené množství organocínových sloučenin, které mohou mít při nadměrném působení škodlivé účinky na imunitní systém, plíce, pokožku a oči (v odborných pramenech se uvádí i negativní ovlivňování hormonálního systému). Za nežádoucí látky získala hodnocení dostatečně. Kvůli tomu jsme jí snížili celkové hodnocení na známku uspokojivě. U modelů Peg Perego a Graco jsme našli jen stopy nežádoucích zpomalovačů hoření, které mohou poškozovat nervový systém. Vzhledem k minimálnímu riziku to však celkové hodnocení přímo neovlivnilo.

Přihlásit