Stížností na nechtěné zásilky přibývá

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 13.6.2013   

Objednávka zboží za 199 Kč, po které však následuje doručení zásilky s výzvou k platbě částky 1100 Kč a příslib zasílání dalších balíčků. Takto popisují spotřebitelé praktiky některých zásilkových obchodů. Stížností opět přibývá.

Zákazníci si zpravidla stěžují na skutečnost, že si sice zboží objednali, ovšem v domnění, že jim přijde pouze jedna zásilka. O následně zasílané zboží již nemají zájem. Zde v prvé řadě doporučujeme, aby si spotřebitelé důkladně zkontrolovali objednávku a to, co je v ní uvedeno.

Spotřebitelský problém? Volejte naši spotřebitelskou poradnu na telefonním čísle 299 149 009. Naši právní poradci jsou připraveni vám s tímto problémem pomoci.

Podle občanského zákoníku není spotřebitel povinen vracet zboží, které mu zaslal dodavatel bez objednávky. Pokud tedy zákazník nic neobjednal, může si zboží ponechat a neplatit jej. Zasílání nevyžádaného zboží a následné vymáhání platby za ně je navíc zakázanou agresivní obchodní praktikou. Problém některých zásilkových obchodů spočívá v tom, že objednávku následných zásilek sice oznámí, informaci ovšem velmi důkladně skryjí. Jedná se o postup typický například pro společnost Český mincovní obchod, na jejíž nekalé praktiky jsme již v minulosti upozorňovali.

Obchodník na letáčku či vnitřní straně obálky uvede drobným písmem, že klient souhlasí se zařazením do „sběratelského servisu“. Zákazník si musí ohlídat, zda s tvrzením souhlasí, a v opačném případě je přeškrtnout. Takové jednání obchodníků je minimálně nekorektní, správně bychom předpokládali opačný přístup.

Pokud spotřebitel nechce být obtěžován zasíláním zboží a vymáháním úhrady za ně, je vhodné se obrátit písemně na odesílatele. K tomuto lze využít námi připravené vzory „Odmítnutí zasílání neobjednaného zboží“ a „Žádost o odstranění osobních údajů z databáze“, které si níže můžete zdarma stáhnout.


Přihlásit