Test čerstvých vajec 2013

Každý spotřebitel může při nákupu vajec připlatit drůbežářům na lepší životní podmínky slepic. Dostane za to také kvalitnější vajíčka? Abychom to zjistili, otestovali jsme vejce od nosnic z různých typů ustájení od klecových po biochovy. Pro zajímavost jsme do analýz zařadili i vejce od jednoho drobného chovatele.

Kdyby se nejvyšší kvalita vajec poznávala podle nejoranžovějších žloutků, zvítězily by nosnice z klecí na celé čáře. Testy však odhalily, že za jejich sytě vybarvenými žloutky stálo barvivo kanthaxanthin, označené též E 161 g, přidávané slepicím do krmiva.

Barva vaječných žloutků je v očích spotřebitelů důležitým znakem kvality, test čerstvých vajec však ukázal, že ne vždy je za tmavším zbarvením jen sama příroda. V polovině testovaných vajec dopomohlo žloutkům k oranžovějšímu odstínu barvivo kanthaxanthin (E 161 g), které se ve vejcích běžně nevyskytuje. Šlo především o vejce z klecových chovů, v biovejcích barvivo zjištěno nebylo a dTest ho nenašel ani ve vejcích od slepic drobného chovatele.

Barvivo kanthaxanthin je v Evropské unii povoleno přidávat do krmiva některých hospodářských zvířat včetně drůbeže, nesmí to však překročit stanovené limity. Do těchto limitů se testovaná vejce vešla, a to se značnou rezervou.

Dva z výrobců testovaných vajec na obalu deklarovali, že jejich vejce byla obohacena zdravotně prospěšnými omega-3 mastnými kyselinami. Analýzy zjistily, že pravdu měl jen jeden z nich.Přihlásit