Varování před předváděcími akcemi v zahraničí

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.6.2013   

Tlak na pořadatele předváděcích akcí v České republice narůstá. Hledají proto nové způsoby, jak na prodeji předraženého zboží vydělat, a vozí své zákazníky do zahraničí.

Šmejdům na stopě

Pojem šmejd se v Česku ujal jako označení pro prodejce na nechvalně proslulých předváděcích akcích, kteří se snaží triky, manipulací, nátlakem a často nezákonnými praktikami vylákat zejména ze seniorů peníze za nekvalitní a předražené zboží. Senioři přicházejí o peníze a dostávají se do psychicky i finančně velmi vypjatých situací, proti kterým se neumí vždy sami bránit.

Sdružení dTest vyrazilo do boje a problematice "šmejdů" se věnuje dlouhodobě. Iniciovali jsme mnoho aktivit, stali jsme se mediálním partnerem dokumentu Šmejdi, pořádáme přednášky na toto téma a dále vyvíjíme snahu ochránit seniory před touto stále existující hrozbou. Zkrátka - šmejdům jsme v patách.

Vyberte si článek k tématu, který vás zajímá:

  1. Braňte se proti předváděcím akcím a podomnímu prodeji
  2. Pořadatelé předváděcích akcí vezmou zboží zpět, peníze nevrátí
  3. Další trik na předváděcích akcích - zprostředkování
  4. Další finta pořadatelů předváděcích akcí
  5. Varování před předváděcími akcemi v zahraničí
  6. Senioři jsou týráni, ochraňme je
  7. Šmejdi
  8. Pomáháme seniorům utéct z pasti
  9. Boj proti pořadatelům předváděcích akcí získává silné příznivce
  10. Prezident Miloš Zeman podepsal „Petici proti šmejdům“

Spojení zahraničního poznávacího zájezdu s koupí kvalitního koberce či atraktivního zlatého šperku slibují někteří obchodníci. Přemluvit zákazníky ke koupi v cizině může být snadné. Neznalost prostředí i jazyka umocňuje totiž jejich zranitelnost. Lidé, kteří koupi v zahraničí podlehli, ji často zpětně litují. Zjišťují, že kvalita neodpovídá slibům, a chtějí výrobky vracet. Nevědí však, jak na to.

Evropské spotřebitelské centrum ČR se zabývá právy spotřebitelů při nakupování v jiných zemích EU, Norsku a na Islandu. Poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech a také jim pomáhá mimosoudně řešit přeshraniční spory s obchodníky z uvedených zemí. Je jedním z 29 členů sítě Evropských spotřebitelských center (ECC-Net) a je financováno Evropskou komisí a Českou obchodní inspekcí, při níž působí. Více na www.evropskyspotrebitel.cz.

Nákupy v zahraničí ovšem často připomínají drsné scény známé z tuzemských předváděcích akcí. Někteří klienti popisovali, že byli ponecháni samotní v továrně na koberce s několika tureckými prodejci, kteří na ně začali vyvíjet enormní tlak. Nemohli kontaktovat nikoho ze svého zájezdu, ve strachu podlehli a zboží zakoupili.

Pokud se jedná o prodej v rámci zemí EU, může podvedeným klientům efektivně pomáhat Evropské spotřebitelské centrum. Mimo země EU je ovšem situace obtížnější. Prodejci však zájezdy směřují právě mimo země Evropské unie, nejčastěji do Turecka či Izraele. Ačkoliv je například turecké právo na ochranu spotřebitele do určité míry sblížené s předpisy Evropské unie, nelze se zcela spolehnout na sjednocenou minimální míru ochrany zaručenou evropským právem.

Pro názornost uvádíme dva skutečné příběhy:

„Zprvu ohromující snaha obchodníků nabývala tvrdosti a posléze i nucení ke koupi. Snažili jsme se, jestli neuvidíme někoho z našeho autobusu, a měli jsme dost velký strach. Podlehli jsme a strachy souhlasili s koupí. Stálo nás to zálohu 200 eur, přitom jsme nejeli na obchodní, ale poznávací zájezd,“ popsala svoji zkušenost paní Marie, která se snažila prodejci doručit odstoupení od smlouvy a už rok čelí výhrůžkám soudem, pokud nezaplatí plnou cenu koberce.

Pan Jiří řeší odlišný problém: „Zakoupil jsem šperk na zájezdu do Turecka, ale následně se ukázalo, že jde o jiný a na základě odborného posouzení i méně kvalitní šperk, než který jsem si vybral v katalogu tureckého renomovaného prodejce. Co nejjednodušeji bych si přál náhrdelník vrátit a dostat zpět zaplacenou zálohu. Prodejce a zároveň výrobce to však odmítá, nabízí slevu a má tendenci odradit mě od reklamace. Velmi prosím o sdělení základních podmínek pro reklamace zboží v Turecku.“

Základní rada tedy zní: dobře číst a prověřovat informace o nabízených zájezdech, na podezřelé pobyty nejezdit a případně na nich nic nekupovat.


Přihlásit