Test čerstvých vajec 2013

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2013

Každý spotřebitel může při nákupu vajec připlatit drůbežářům na lepší životní podmínky slepic. Dostane za to také kvalitnější vajíčka? Abychom to zjistili, otestovali jsme vejce od nosnic z různých typů ustájení od klecových po biochovy. Pro zajímavost jsme do analýz zařadili i vejce od jednoho drobného chovatele.

Kdyby se nejvyšší kvalita vajec poznávala podle nejoranžovějších žloutků, zvítězily by nosnice z klecí na celé čáře. Testy však odhalily, že za jejich sytě vybarvenými žloutky stálo barvivo kanthaxanthin, označené též E 161 g, přidávané slepicím do krmiva.

Barva vaječných žloutků je v očích spotřebitelů důležitým znakem kvality, test čerstvých vajec však ukázal, že ne vždy je za tmavším zbarvením jen sama příroda. V polovině testovaných vajec dopomohlo žloutkům k oranžovějšímu odstínu barvivo kanthaxanthin (E 161 g), které se ve vejcích běžně nevyskytuje. Šlo především o vejce z klecových chovů, v biovejcích barvivo zjištěno nebylo a dTest ho nenašel ani ve vejcích od slepic drobného chovatele.

Barvivo kanthaxanthin je v Evropské unii povoleno přidávat do krmiva některých hospodářských zvířat včetně drůbeže, nesmí to však překročit stanovené limity. Do těchto limitů se testovaná vejce vešla, a to se značnou rezervou.

Dva z výrobců testovaných vajec na obalu deklarovali, že jejich vejce byla obohacena zdravotně prospěšnými omega-3 mastnými kyselinami. Analýzy zjistily, že pravdu měl jen jeden z nich.


Testované výrobky - čerstvá vejce (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Čerstvá vejce 2013 (12 výrobků)
poslední aktualizace: 5.6.2013


Přihlásit