Jak testujeme tyčové vysavače

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení

vysávání 50 %, filtrace prachu 10 %, zátěžový test 5 %, hlučnost a spotřeba elektrické energie 10 %, obsluha 25 %

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení.

Vysávání

Vysávání prachu: definované množství prachu (DMT8) bylo vysáváno z koberce Wilton (střižené syntetické vlákno), z hladkých tvrdých podlah, z mezer a spár a také z rohů místnosti. Zkoušky na koberci provádíme jak s prázdnými, tak částečně naplněnými (400 g, 200 g a 100 g prachu) sáčky/nádobami, abychom mohli změřit, jaké množství nasbíraných nečistot v prachovém sáčku/nádobě ovlivňuje sací výkon vysavače.

Dále se na ploše 50x50 cm vysávala syntetická vlákna simulující zvířecí chlupy "zašlapané" pomocí těžkého válce do koberce Wilton. Zkušební plocha se vysává podle vzorce "cik-cak" a po jednom "cik-caku" subjektivně hodnotí úspěšnost vysávání pět odborníků. Pokud vlákna nebyla z koberce vyčištěna, počítá se počet "cik-caků" potřebných pro dokonalé vysátí.

Pokud je součástí balení hubice s rotačními kartáči vhodná pro vysávání koberců, provádíme s ní zkoušky vysávání také. Parketovou hubici určenou pro vysávání spárovaných tvrdých podlah netestujeme.

Filtrace prachu

Měření počtu prachových částic ve vzduchu vycházejícího z vysavače. Měříme částice o velikosti od 0,3 mikrometru až po 20 mikrometrů. Zkouška se opakuje dvakrát, trvá dvě minuty a každých šest sekund probíhá měření.

Zátěžový test

Simulace pětiletého provozu motoru po dobu 550 hodin se sníženým sacím výkonem o 20 procent (s přesně stanoveným harmonogramem provozu a odpočinku přístroje) a zkouška navíjecího systému napájecího kabelu (1000 cyklů).

Vztah k životnímu prostředí

Hluk: měřil se akustický hluk při maximálním výkonu sání na tvrdé podlaze ve vzdálenosti 1,6 metru nad vysavačem a v 5 metrech od vysavače. Zároveň úroveň hluku subjektivně hodnotila trojice odborníků.

Spotřeba elektrické energie: měřena při vysávání koberce o ploše 10 m2.

Obsluha

Posuzovala se přehlednost a srozumitelnost návodu k použití, ovládání a transport vysavače, uskladnění, výměna sáčků, čištění prachových nádob a výměna filtrů. Dále byly brány v potaz praktické aspekty při vysávání, manipulace při vysávání pod nábytkem, na schodech, přístup k napájecímu kabelu, akční rádius (dosah vysavače) apod.

Přihlásit