Finance: Cestovní pojištění

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2013

Zaplatili byste za dovolenou půl milionu? Asi „ani náhodou“. Přesto řada dovolenkářů takové částky nevědomky riskuje. Do zahraničí vyjíždějí nepojištění, ačkoliv léčení komplikované zlomeniny nebo infarktu v zahraničí může vyjít na statisíce. Dobré pojištění si přitom můžete koupit za cenu jedné slušné večeře.

Najde se mezi českými turisty polovina nebo „jenom“ desetina nepojištěných cestovatelů? Výsledky průzkumů se liší a není asi náhodou, že vyšší čísla zpravidla vyplývají ze studií pojišťoven. V tomto případě ale není na škodu trochu vystrašit klienty. Přinejmenším ona desetina Čechů totiž na cestovní pojištění zapomíná nebo se spoléhá na Evropský zdravotní průkaz, aniž by o něm měla dostatečné informace.

 

Jistota v kompletním balení

Balíky a balíčky... Některé mají produkt pouze znepřehlednit, jiné jsou opravdu užitečné. A právě cestovní pojištění – na rozdíl od minule popisovaného životního, je spíš druhým případem. Samozřejmostí je u cestovního pojištění krytí zdravotního rizika. To zahrnuje nejenom úhradu léčebných výloh. Často je součástí i převoz pacienta zpátky do vlasti nebo naopak doprava blízké osoby do místa pobytu. A v nejhorším případě pojišťovny mohou hradit i převoz tělesných ostatků. Pojištění se potom postará o nemocného také po dovolené. Vyplatí například plnění v případě trvalých následků úrazu a invalidity nebo může zabezpečit pozůstalé.

 

Projděte si další pojistky a finanční produkty, které už máte. Třeba zjistíte, že už jste na cesty dostatečně pojištěni. Právě onu dostatečnost si však pro jistotu ověřte ve smluvních podmínkách. Informace na letáčcích nebo prodejně zaměřených webových stránkách nemusejí prozradit všechno.

 

Pomoc na zavolání

Většina cestovních balíčků dnes podá pomocnou ruku také v podobě non-stop asistence. Pracovník na asistenční lince vám kdykoliv najde nejbližší možnost ošetření – a nemusí být jenom nejbližší, ale také se vyvarujete dalším problémům s kvalitou péče nebo výdaji, které by pojišťovna odmítla proplatit.

Zde se vyplatí varování, že pokud asistenčních služeb nevyužijete, mohou se vám následné procedury velmi prodražit. Prakticky každé pojištění totiž zahrnuje podmínku, že klient musí minimalizovat hrozící škody všemi běžně dostupnými prostředky. A má-li možnost se s pojišťovnou telefonicky poradit a nevyužije jí, minimálně „prostředek“ telefonické asistence opomněl.

Těžko vám někdo bude vyčítat, když vás po autonehodě přivezou do nějaké nemocnice v bezvědomí. Když vás ale rozbolí zub na krátkém zahraničním výjezdu, vyplatí se zeptat „asistenta“. Právě zubní ošetření patří mezi časté výluky a velmi pravděpodobně by šlo na vrub vašich úspor.

 

Zrádné limity a výluky

Do našeho srovnání (viz tabulky v přiloženém PDF souboru ke stažení) jsme zařadili pouze takové produkty, které vyhovovaly našim požadavkům, respektive požadavkům modelových klientů. Dejte si však pozor na to, že limity základních pojištění mohou být mnohem nižší a doslova nedostatečné.

Zpravidla se s tím setkáváme u různých pojištění zdarma, třeba u těch, které dostaneme k platební kartě. Nechceme paušalizovat, ale pokud se na takovou pojistku spoléháte, přečtěte si dobře smluvní podmínky. Kromě limitů se soustřeďte i na výluky. U některých karet objevíte nepříjemný chyták – pokud zájezd či letenky nezaplatíte samotnou kartou, pojištění se na pobyt nevztahuje.

Problematické i u standardních pojistek potom budou vybrané aktivity. Jezdíte v zimě rádi „mimo sjezdovky“? Oddáváte se na letní dovolené sjezdu z alpských vrcholů na kole? Potom věřte, že naprostá většina rizikových sportů spadá do výluk a rizikovým může být pro pojišťovnu i zdánlivě běžný sport, třeba rekreační vodní lyžování. Do výluk pak pojišťovny řadí i extrémní případy, jako je krytí následků teroristického útoku nebo specifické zásahy vyšší moci.

 

Když nejde o zdraví...

...jde alespoň o majetek. To je další bod, kde cestovní pojištění nachází uplatnění. Zpravidla už však za příplatek. Je jen na vás, jestli chcete například riskovat ztrátu zavazadel. Když plánujete cestovat vlastním autem, dost možná si na kufry dohlédnete sami. Ovšem cestující na letištích tato nepříjemnost nepotkává jenom ve filmech.

Nicméně zavazadla patří spíš mezi drobnosti (a pokud ne, převážíte-li například cennosti, které do zavazadel běžně nepatří, stejně vám je nikdo neproplatí). Důležitější součástí pojistky je pojištění odpovědnosti za škodu – u toho dbejte především na dostatečně vysoké limity. Na běžné škody, které mohou způsobit třeba vaše děti, když převrhnou stůl v restauraci, by určitě stačily desetitisíce. Když však srazíte jiného turistu na kole, škoda může jít snadno do statisíců i výše. Na to kvalitní cestovní pojištění pamatuje.

 

Kde ušetřit?

Určitě nešetřete prostřednictvím Evropského zdravotního průkazu. Obsahuje řadu „děr“. Pokud se něco stane, ošetřeni budete za stejných podmínek jako místní. Takže můžete platit vysokou spoluúčast, budete omezeni na státní zařízení často nevalné kvality, přijdete o bonusová pojištění, hlavně o pojištění odpovědnosti za škodu atd.

Celou řadu možností úspor cestovní pojištění naopak nabízí u delších zahraničních pobytů. Těm, kdo vyjíždějí za hranice často, doporučujeme porovnat nabídku celoročních pojištění. A trávíte-li mimo republiku delší dobu, zajděte si do své standardní zdravotní pojišťovny. Po dobu výjezdu, máte-li cestovní pojištění, totiž nemusíte platit pojistné „doma“.

Poznámka: srovnávací tabulky najdete v přiloženém PDF souboru ke stažení.


Přihlásit