ESC: Pozor na předváděcí akce v Turecku

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 6/2013

Tlak na pořadatele předváděcích akcí v České republice narůstá. Proto prodejci, kteří nekalými praktikami nutí především seniory ke koupi nekvalitních výrobků za extrémně vysoké ceny, hledají nové způsoby, jak vydělat na prodeji předraženého nekvalitního zboží. Proto vozí své zákazníky „na nákupy“ do zahraničí, například do Turecka. Jiný je i nabízený sortiment a postup při placení zboží.

V poslední době se zvyšuje počet žádostí o právní radu v následující záležitosti: „Zakoupil jsem šperk na zájezdu do Turecka, ale následně se ukázalo, že jde o jiný a na základě odborného posouzení i méně kvalitní šperk, než který jsem si vybral v katalogu tureckého renomovaného prodejce. Přál bych si náhrdelník vrátit co nejjednodušeji a dostat zpět zaplacenou zálohu. Prodejce a zároveň výrobce to však odmítá, nabízí slevu a má tendenci odradit mě od reklamace. Velmi prosím o sdělení základních podmínek pro reklamace zboží v Turecku.“

Podobné případy se týkají i koberců. Účastníci jinak údajně pěkného „poznávacího zájezdu“ jsou přivezeni do továrny na koberce, kde jsou náhle například ve dvojici zanecháni o samotě s několika tureckými prodejci a začne poměrně drsná scéna podobná té, kterou znají diváci dokumentárního filmu Šmejdi, který šel v dubnu 2013 do kin i s podporou České obchodní inspekce a časopisu dTest.

„Zprvu ohromující snaha obchodníků nabývala tvrdosti a posléze i nucení ke koupi. Snažili jsme se, jestli neuvidíme někoho z našeho autobusu, a měli jsme dost velký strach. Podlehli jsme a strachy souhlasili s koupí. Stálo nás to zálohu 200 eur, přitom jsme nejeli na obchodní, ale poznávací zájezd,“ popsala jedna spotřebitelka, která se snažila prodejci doručit odstoupení od smlouvy a už rok čelí výhrůžkám soudem, pokud nezaplatí plnou cenu koberce.

Domoci se svých práv mimo země EU je obecně poněkud obtížnější než v rámci ČR mimo jiné i proto, že spotřebitelům nemůže asistovat Evropské spotřebitelské centrum, na rozdíl od případů problémů s prodejci z ostatních členských států Evropské unie. Navíc i když je turecké právo na ochranu spotřebitele do určité míry sblížené s právními předpisy Evropské unie, nemůže se spotřebitel při nákupu mimo EU zcela spolehnout na sjednocenou minimální míru ochrany zaručenou evropským právem.

Rada zní proto jednoznačně: dobře číst a prověřovat informace o nabízených zájezdech, na podezřelé pobyty nejezdit a případně na nich nic nekupovat.

 

Evropské spotřebitelské centrum (ESC) poskytuje spotřebitelům informace o jejich právech na jednotném evropském trhu. Právníci ESC bezplatně pomáhají spotřebitelům řešit jejich problémy s obchodníky z jiných zemí EU, Norska či Islandu.

Kontakty na ESC pro ČR:
adresa: Štěpánská 15, 120 00 Praha 2
e-mail: esc@coi.cz
telefon: 296 366 155
www.evropskyspotrebitel.cz

Přihlásit