Prezident Miloš Zeman podepsal „Petici proti šmejdům“

Obsah únorového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah únorového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.5.2013   

„Petice proti šmejdům a za zvýšení ochrany seniorů při nekalém předváděcím a podomním prodeji“, vyhlášená sdružením dTest a deníkem Blesk v letošním dubnu, získala významného signatáře – svůj podpis k petici připojil prezident republiky Miloš Zeman.

Šmejdům na stopě

Pojem šmejd se v Česku ujal jako označení pro prodejce na nechvalně proslulých předváděcích akcích, kteří se snaží triky, manipulací, nátlakem a často nezákonnými praktikami vylákat zejména ze seniorů peníze za nekvalitní a předražené zboží. Senioři přicházejí o peníze a dostávají se do psychicky i finančně velmi vypjatých situací, proti kterým se neumí vždy sami bránit.

Sdružení dTest vyrazilo do boje a problematice "šmejdů" se věnuje dlouhodobě. Iniciovali jsme mnoho aktivit, stali jsme se mediálním partnerem dokumentu Šmejdi, pořádáme přednášky na toto téma a dále vyvíjíme snahu ochránit seniory před touto stále existující hrozbou. Zkrátka - šmejdům jsme v patách.

Vyberte si článek k tématu, který vás zajímá:

  1. Braňte se proti předváděcím akcím a podomnímu prodeji
  2. Pořadatelé předváděcích akcí vezmou zboží zpět, peníze nevrátí
  3. Další trik na předváděcích akcích - zprostředkování
  4. Další finta pořadatelů předváděcích akcí
  5. Varování před předváděcími akcemi v zahraničí
  6. Senioři jsou týráni, ochraňme je
  7. Šmejdi
  8. Pomáháme seniorům utéct z pasti
  9. Boj proti pořadatelům předváděcích akcí získává silné příznivce
  10. Prezident Miloš Zeman podepsal „Petici proti šmejdům“

Prezident Miloš Zeman podepsal „Petici proti šmejdům“ v rámci své návštěvy Jihomoravského kraje v úterý 21. května. Samotné podepsání Petice přitom zorganizoval hejtman kraje Michal Hašek, který sám připojil svůj podpis jako vůbec jeden z prvních politiků.

Navštivte www.dtest.cz/predvadecky, kde získáte důležité informace a návod, jak se bránit při předváděcím, podomním i pouličním prodeji.

Cílem „Petice proti šmejdům“ je vyvinout tlak na české státní orgány, které by měly upravit legislativu tak, aby nechvalně známé předváděcí akce nadále nebyly živnou půdou teroru na seniorech. K dnešnímu dni je spočítáno již více než 13 tisíc podpisů a každým dnem přibývají další. Kdokoliv z občanů České republiky může připojit svůj podpis na petiční archy také na všech pobočkách České pošty. Více informací o Petici najdete na serveru www.peticeprotismejdum.cz.

V uplynulých dnech jsme vydali také aktualizovanou brožuru „Jak nespadnout do pasti“, která slouží jako základní souhrn informací o předváděcích akcích a způsobech obrany před nimi. Senioři nebo jejich příbuzní mohou zavolat na poradenskou linku 299 149 009 a brožurku si nechat zdarma zaslat. Rovněž je možné si ji níže stáhnout v elektronické podobě. Doporučujeme všem občanům, aby navrhli svým obcím, ať zajistí tyto brožury ve vyšším počtu pro své seniory.

S individuálními problémy se můžete svěřit našim právním poradcům na poradenské lince 299 149 009, která je vám k dispozici každý všední den od 9 do 17 hodin. Již mnoho seniorů se díky naší pomoci vymanilo z dlouhodobého splácení nechtěných úvěrů uzavřených na předváděcích akcích.


Přihlásit