Sporný poplatek v autobazarech skončil, jiné ne

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2023 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 25.5.2013   

Časopis dTest před třemi měsíci informoval o nesmyslném poplatku za uzavření smlouvy v autobazarech. Po třech měsících jej zákazník již platit nemusí a sám si zvolí, zda doplňkovou službu chce či nechce. Jiné absurdní poplatky stále přežívají.

Čeští spotřebitelé zaznamenali úspěch v boji proti poplatkům, které skrytě navyšují ceny zboží či služeb. Řada spotřebitelů si na naší poradenské lince stěžovala, že při koupi automobilu museli po uzavření smlouvy platit dodatečný poplatek za administrativu a prověřování vozu, na který je předem nikdo neupozornil. Poplatky měly zahrnovat například přípravu vozu k prodeji či jeho uklizení, což je náklad, který běžně nese každý prodejce.

Oba velké autobazary, které sdružení dTest vyzvalo ke změně přístupu, vyhověly a buď změnily obchodní podmínky, nebo upravily informace na svých webech. Zákazník si teď bude moci opravdu vybrat, zda doplňkovou službu chce, nebo ne. Zaplatí tak pouze v případě, pokud si opravu objedná. dTest se nyní zaměří na samotnou praxi v autobazarech, tedy zda zákazník nabídku volby skutečně dostane.

I nadále platí spotřebitelé řadu jiných nesmyslných poplatků, nově například extrémní částky za uzavření úvěrových smluv. Některé úvěrové společnosti požadují po klientech při sjednání půjčky ve výši sto dvacet tisíc korun poplatek vyšší než čtyřicet tisíc korun. Pomocí těchto poplatků se tak zřejmě snaží obcházet zákony, speciálně ustanovení o maximální výši poplatku za předčasné splacení úvěru, protože částka, kterou spotřebitel zaplatí za sjednání smlouvy, se mu nikdy nevrátí.

Spotřebitelé, kteří mají podobnou zkušenost, se mohou obrátit na naši poradenskou linku na čísle 299 149 009 a smlouvy nám poslat k posouzení. Tomu, kdo nám pošle smlouvu nebo informace předané úvěrovou společností s nejvyšším požadovaným poplatkem, věnujeme předplatné našeho časopisu na rok zdarma.
 

Ke stažení:

Změny v OP bazarů

Přihlásit