Boj proti pořadatelům předváděcích akcí získává silné příznivce

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 15.5.2013   

Čeští spotřebitelé mají nově k dispozici více než 3 300 míst, na kterých mohou podepsat „Petici proti šmejdům“, tedy proti nekalým praktikám provozovatelů předváděcích akcí. K petici se připojila i řada známých osobností.

Šmejdům na stopě

Pojem šmejd se v Česku ujal jako označení pro prodejce na nechvalně proslulých předváděcích akcích, kteří se snaží triky, manipulací, nátlakem a často nezákonnými praktikami vylákat zejména ze seniorů peníze za nekvalitní a předražené zboží. Senioři přicházejí o peníze a dostávají se do psychicky i finančně velmi vypjatých situací, proti kterým se neumí vždy sami bránit.

Sdružení dTest vyrazilo do boje a problematice "šmejdů" se věnuje dlouhodobě. Iniciovali jsme mnoho aktivit, stali jsme se mediálním partnerem dokumentu Šmejdi, pořádáme přednášky na toto téma a dále vyvíjíme snahu ochránit seniory před touto stále existující hrozbou. Zkrátka - šmejdům jsme v patách.

Vyberte si článek k tématu, který vás zajímá:

  1. Braňte se proti předváděcím akcím a podomnímu prodeji
  2. Pořadatelé předváděcích akcí vezmou zboží zpět, peníze nevrátí
  3. Další trik na předváděcích akcích - zprostředkování
  4. Další finta pořadatelů předváděcích akcí
  5. Varování před předváděcími akcemi v zahraničí
  6. Senioři jsou týráni, ochraňme je
  7. Šmejdi
  8. Pomáháme seniorům utéct z pasti
  9. Boj proti pořadatelům předváděcích akcí získává silné příznivce
  10. Prezident Miloš Zeman podepsal „Petici proti šmejdům“

Obyvatelé České republiky mají od pondělí 13. května možnost přidat svůj podpis na petiční archy na každé z více než 3,3 tisíce poboček České pošty. Petici vyhlásil deník Blesk a naše sdružení v dubnu tohoto roku. K dnešnímu dni ji podepsalo více než 12 tisíc osob, včetně řady politiků. Svůj podpis připojili například ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, primátor Hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda či primátor Brna Roman Onderka.

Navštivte www.dtest.cz/predvadecky, kde získáte důležité informace a návod, jak se bránit při předváděcím, podomním i pouličním prodeji.

Hlavním cílem, se kterým jsme petici vytvářeli, bylo zintenzivnit tlak na české státní orgány, které by měly upravit legislativu tak, aby nechvalně známé předváděcí akce nadále nebyly záminkou pro nátlak a agresivitu vůči seniorům.

Název petice byl inspirován dokumentárním filmem „Šmejdi“, jenž je další velmi účinnou zbraní proti provozovatelům předváděcích akcí, kteří se chovají nezákonně či neeticky. Od premiéry zhlédlo film v kinech po celé republice více než 16 tisíc diváků, přičemž rekordních 40 % návštěvníků tvoří senioři starší 65 let. Film tak boří mýty, že čeští důchodci do kin nechodí.

Nyní vám přinášíme zajímavou aplikací „Nešvarník“, která v souladu se svým názvem mapuje spotřebitelské nešvary na území České republiky. Všichni spotřebitelé mohou oznámit pořádání předváděcí akce a zanést místo jejího konání nebo místo, kde jsou šířeny pozvánky na tyto akce, do interaktivní mapy na www.nesvarnik.cz. Ostatní se pak mohou podívat, kde se akce bude konat, a lépe ochránit své seniory. Předváděcí akce, na kterých je porušován zákon, určitě mezi nešvary řadíme a budeme rádi, pokud využijete všech možností, jak je vymýtit.


Přihlásit