Test zámků na kolo 2013

Sdílejte

Publikováno v časopise 5/2013

Potřeba ochránit své kolo se zvyšuje se stoupající pořizovací cenou a také v místech, kde opakovaně dochází k jejich krádežím. Vyzkoušeli jsme proto všechny dostupné typy zámků na kolo – podkovy, obrněné zámky, skládací zámky, řetězy a spirály, abychom zjistili, jakou míru ochrany poskytují. Výsledek? Ty nejbytelnější zloděje alespoň pořádně zdrží.

Srovnání 28 zámků ukázalo, že úroveň ochrany přímo souvisí s množstvím použitého materiálu neboli s jejich tloušťkou. Nejodolnější zámky dokázaly odrážet útoky zloděje déle než tři minuty, což je podle nás dostatečná doba na to, aby si ho někdo všiml. Úlohou zámku totiž není krádeži zabránit, ale zloděje od pokusu odradit nebo ho dostatečně zdržet.

Odolné, bytelné zámky mají svoji nevýhodu, kterou je vysoká hmotnost. Na kole se počítá „téměř každý gram“ a vozit s sebou až 1,5 kila navíc je poněkud nepraktické, máte-li před sebou delší trasu. Důležitou vlastností zámku je rovněž jeho rozsah, tedy jakou velkou část bicyklu dokáže obejmout. Ideální varianta je, aby společně s rámem byly k pevné překážce uzamčeny i obě kola.

V testu se také dočtete, že zamčené kolo na chodbě paneláku může být při zásah hasičů považováno jako překážka, kterou neprodleně a s použitím hrubé síly odstraní.


Testované výrobky - zámky na kolo (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Zámky na kolo (28 výrobků)
poslední aktualizace: 30.4.2013


Přihlásit