Právo: Franšízink aneb neznámý pod známou obchodní značkou

Obsah lednového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2020 Obsah lednového dTestu

Publikováno v časopise 5/2013

Podnikatelský koncept franšízinku se zrodil na přelomu 19. a 20. století v USA, kde je i nejvíce rozšířen. V rámci České republiky se tento koncept prosazuje posledních 20 let. Co je franšízink? 

Zjednodušeně se dá říci, že tento způsob podnikání dává šanci zejména malým a středním podnikatelům neznámého jména obstát v silném konkurenčním prostředí velkých společností. Je postaven na vzájemné spolupráci a důvěře nezávislých (právně i ekonomicky) subjektů – franšízora a franšízanta.

Franšízinkový systém je efektivní distribuční cestou výrobků a služeb nabízených franšízorem. Franšízant je samostatným právním subjektem, má svou vlastní obchodní firmu, své identifikační číslo (IČ), vlastní účetnictví atd. Jeho úkolem je úspěšná realizace již několikrát osvědčeného podnikatelského modelu. Franšízor naopak dohlíží na to, aby byla všemi držiteli licence dodržována kvalita poskytovaných služeb a prodávaného zboží za účelem udržení jeho dobrého jména a pověsti.

Franšízoři se sdružují a zakládají v jednotlivých státech sdružení (asociace). I v rámci České republiky působí od roku 1993 Česká franchisová asociace (ČFA). V rámci Evropy existuje uznávaná Evropská franchisová federace (EFF).

 

Franšízink v České republice

Mezi prvními franšízami v České republiky byl zahraniční koncept fast foodu pod obchodní značkou McDonald’s a prodej přírodní kosmetiky pod obchodní značkou Yves Rocher. V poslední době se stále více prosazují úspěšné tuzemské koncepty franšíz (např. koncept restaurací Potrefená Husa, Švejk restaurant, Výtopna, BON BON, Dobrá čajovna, Orange Academy). Obchodní značce Dobrá čajovna se dokonce podařilo proniknout na americký trh. Nováčkem v této oblasti je obchodní značka Statkářův dvůr, prodej čerstvých a českých potravin.

Franšízink si našel své místo v oblasti realitních kanceláří, prodeje sportovního a dětského zboží, ve vzdělávání a v poslední době i v oblasti bankovních a finančních služeb. V oblasti bankovních a finančních služeb se do otevření franšízových provozoven vedených soukromými podnikateli pustily i UniCredit Bank a.s. a ČSOB a.s. s konceptem Era partner.


Přihlásit